„Těžiště její sochařské práce je plné skutečných, často antropomorfních postav, někdy groteskních, emotivních a jindy strašidelných. Tvorba často pramení z literatury, jejího vnitřního svět a jejího amatérského zájmu o psychoanalýzu. Vztahy, intimita a snaha zachytit, co se děje v člověku, jsou témata, se kterými Nikola Emma v posledních několika letech pracuje,“ představil umělkyni Aleš Rezler, kurátor těchto výstav.

Návštěvnici vernisáže i další, kteří do galerie ještě dorazí, si tak prohlédli nejen sochy v životní velikosti, někdy zkrvavené jindy celé chlupaté, ale i vtipné práce, třeba ta nazvaná Klín na druhou vyjádřeno matematicky a znázorňující dívčí klín se zatnutým klínem dřevěným. Autorka pracuje se dřevem, kovem, betonem, sádrou, charakteristický pro její tvorbu je pak textil, obzvlášť použitý. Často jej pak sytí laminátem, to aby splňoval trvanlivou funkci kladenou na sochařské dílo v exteriéru.

Akci hudebně doprovodila Sabina Uxová. | Video: Deník/Zdeněk Hejduk

„Ve výčtu zhruba pětadvaceti vystavených položek najdeme i celou řadu menších prací Nikoly Emmy Ryšavé, které doplňují její monumentálnější práce a představují deníkové záznamy vyloženě osobního charakteru. Samozřejmě i ty skrývají popisy vlastních psychických procesů, nejistot a traumat. Nicméně zdá se, že umění je osvobozující, a nejen pro svého tvůrce, ale často i pro nás,“ uzavřel vernisážovou řeč Aleš Rezler.

Vernisáž hrou na kytaru a zpěvem ve čtyřech písničkách doprovodila mladá hudebnice Sabina Uxová. Výstava potrvá až do 14. září.