Aleš Rezler, kurátor zdejších výstav, zdůraznil, že Vladimír Véla je přes svou příslušnost k mladé generaci českých malířů autorem, jehož dílo na české scéně rezonuje už řadu let. Je zastoupen v mnoha státních sbírkách a účastnil se zásadní výstavy Motýlí efekt? v pražském Rudolfinu, která se ukazuje jako téměř iniciační pro současnou českou malbu obecně.

„Véla ve svých počátcích během studia u profesora Berana tvoří v intencích zobrazivé malby. Po čase však překračuje hranice tohoto způsobu malby, přichází s razantní změnou a začíná malovat motivy inspirované přírodou nebo náboženskými tématy. Přechází do intermediální ateliéru k profesoru Milanu Knížákovi. Postupuje velmi koncentrovaně a samotný element přírody chápe komplexně se všemi konotacemi a odkazy. Právě předchozí zobrazivá malířská zkušenost umožňuje Vladimíru Vélovi dosáhnout nebývalé jistoty i v případě jeho malířské zkratky,“ představil umělce blíže Rezler.

Vernisáž hudebně doprovodila místní hudebnice Sabina Uxová, která zahrála na kytaru a zazpívala několik převzatých písniček. „Zní to lépe než originál,“ chválil její výkon jeden z návštěvníků ve chvíli, kdy přehrávala hit kapely Čechomor.