Její ředitelka a členka poroty Libuše Vodičková přivítala zaplněný sál i porotu, stejně jako starostu města Michaela Kašpara, který nad soutěží převzal záštitu a rozdával diplomy. Také omluvila bývalého ředitele a dnes senátora Pavla Kárníka, který před sedmnácti lety stál u vzniku soutěže a dnes dle svého mínění nejlepší práci věnuje senátní pero. Bohužel pracovní povinnosti mu zabránily jak v přímé účasti, tak v konečném výběru, ale údajně na něj dojde.

Předávání cen pak bylo především v režii předsedkyně poroty, spisovatelky a nápovědy v pražském Činoherním klubu Ireny Fuchsové, která vždy přečetla úryvek z oceněné práce a poté vyzvala autora k převzetí ceny. Kromě diplomu a tašky z knihovny obsahující mimo jiné i poukázky na odběr knih, dostávali vítězové jednotlivých kategorií Macharovo pero v krabičce. I téma se tentokrát točilo okolo kolínského básníka, soutěžící měli popsat jeden den s ním v dnešní či jeho době.

„Celkem přišlo sto třináct prací, nejvíce ve druhé kategorii šestého až devátého ročníku, kdy jich bylo šedesát tři, děti z prvního až pátého ročníku poslaly sedmnáct textů a středoškoláci třiatřicet,“ zrekapitulovala Irena Fuchsová.

„Překvapilo mě, v jakém počtu se zúčastnili studenti místních průmyslovek, bylo jich víc než těch z gymnázia,“ dadala další porotkyně, režisérka a divadelní dramaturgyně Dana Serbusová.

V první kategorii zvítězila a Macharovo pero si odnesla Linda Bašistová. „Byla jediná, na které jsme se shodli jednoznačně, její práce zvítězila suverénně,“ dodal Zdeněk Hejduk, ředitel Městského společenského domu v Kolíně a novinář, který také předal cenu coby ředitel onoho zařízení, a to Nelle Hlebové. „Byla to perfektní literatura,“ zdůvodnil svoji volbu.

Ředitelka knihovny a porotkyně Libuše Vodičková dala Cenu knihovny Štěpánce Větrovské za práci s českým jazykem a používání citací samotného Machara, Irena Fuchsová Cenu předsedkyně poroty pak Jonášovi Chalupovi. „Popisoval, jak otevřeli hrob Machara, takhle jsem psala jako mladá taky,“ smála se Fuchsová a předala autorovi svoji knihu fejetonů jako důkaz, kam se může psavec propsat.

Ve druhé kategorii zvítězila Martina Vorlíčková, ve třetí pak Nela Bížová. Už ten večer padaly návrhy na téma příštího ročníku, kdy se soutěž stane plnoletou.

Výsledková listina Macharovo pero 2022

1. kategorie
1. Bašistová Linda
2. Straka Tomáš
3. Sýkorová Johana

Čestné uznání: David Škarka

2. kategorie
1. Vorlíčková Martina
2. Karger Šimon
3. Steklá Rozálie, Opočenská Ema

3. kategorie
1. Bížová Nela
2. Nedvěd Michal
3. Pokorný Michael

Čestné uznání: Šandor David
Cena MSD - Hlebová Nella – 2. kategorie
Cena knihovny - Větrovská Štěpánka – 3. kategorie
Cena předsedkyně poroty - Chalupa Jonáš – 2. kategorie