Jeho první polovina byla z valné většiny zasvěcená dílu skladatele Bedřicha Smetany, který má v letošním roce výročí narození i úmrtí, a zazněla jeho hodně veselá díla. „Smetana byl dle biografií zdatným tanečníkem a jako skladatel tuto spotřební hudbu dokázal pozvednout,“ napsal k tomu do tištěného programu první houslista, organizační vedoucí a archivář filharmonie Jan Dvořák.

Zajímavý byl i úvod koncertu, v němž zazněla Chrudimská předehra 1854 Františka Škroupa, která se hrála k otevření městského divadla v Chrudimi a zazněl v ní motiv budoucí české hymny Kde domov můj. Z Chrudimska pocházel i Bohuslav Jeremiáš, autor Slavnostní předehry, která ukončila první polovinu koncertu a jejíž rukopisný notový materiál je uložený v archivu Kolínské filharmonie.

Než ale došlo na poslední skladbu před přestávkou, přišla ještě velká chvíle Lenky Suché, která si střihla sólo na lesní roh v dvouvětém Hornkoncertu č.1 c moll Josefa Františka Strausse.

„Do programu jsme zařadili tento koncert i proto, že na tento mistrovský nástroj hrál také Otakar Tvrdý, dirigent filharmonie, který vedl osmdesát čtyři koncerty. Tuto skladbu bychom chtěly symbolicky věnovat i Jiřímu Marešovi, jenž by se letos dožil devadesátky. Byl letitým předsedou Kolínské filharmonie a zapáleným hornistou,“ dodal k tomu dirigent Wahid Samandari.

Druhá polovina koncertu se nesla více ve vážném duchu, když zazněla díla Václava Tomáška, Josefa Myslivečka či Jana Bedřicha Kittla. Tečku za koncertem udělala hodně dynamická a téměř rocková Předehra k dramatu Jiřího Jarocha. „Připomněla jeho kolínská léta, kde navázal četná přátelství, krátce působil i u Kmochovy hudby a tuto předehru věnoval Kolínské filharmonii v roce 1967,“ uzavřel Jan Dvořák.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Strauss, Smetana i Elvis. Kolínská filharmonie připravila přelomový program

Z koncertu filharmonie v Kolíně. | Video: Zdeněk Hejduk