„Bohužel, dnes když jsme se k vám chystali, tak náš houslista Jan Talich ukládal svůj nástroj do kufru auta tak nešťastně, že si narazil prst. Má jej nateklý a v dlaze, takže koncertovat s ním opravdu nemůže,“ vysvětlil v úvodu koncertu violoncellista Jan Páleniček. Program tak zůstal na něm a jeho manželce, klavíristce Jitce Čechové.

Rozdávané vytištěné programy se rázem staly zcela bezcennými. „Ještě, že existují moderní technologie, mám s sebou tablet a v něm všechny noty, navíc jsme nedávno natáčeli pro televizi, takže je má s sebou i manželka,“ podotkl hudebník. První část koncertu věnovali dílu Roberta Schumanna, pak hráli přídavky a miniatury dalších světových skladatelů.

„Koukal jsem, že jste tu měli koncert s violoncellem nedávno, tak doufám, že na něj nezanevřete s tím, že je trošku převioloncellováno, ale je to opravdu královský nástroj a já si myslím, že jej nikdy není dost,“ dodal ještě Jan Páleníček.

Že měl pravdu, dosvědčil nejen závěrečný bouřlivý aplaus zaplněného sálu synagogy, ale i pochvalná slova odcházejících posluchačů. Příští koncert se uskuteční ve stejných místech 12. září a bude se jednat o již 22. vzpomínkový koncert na památku odsunutých Židů v režii orchestru Atlantis a jeho dirigenta Vítězslava Podrazila.