Tento koníček popsal v knize 20 let na vodních cestách, což byla ale až jeho druhá vydaná kniha, prvotinou se stala detektivka nazvaná Mrtvá v lužním lese, kde kolínský vrchní komisař kapitán Pavel Vidrna vyšetřuje vraždu spáchanou v okolí řeky Labe s mnoha kolínskými a regionálními reáliemi.

Ve středu odpoledne pak Josef Blecha v místním knihkupectví Kosmas podepisoval svojí druhou kriminálku s titulem Smrt bezdomovců, opět se stejným detektivem Vidrnou v hlavní roli. Přítomné především rodinné přátele přivítal vedoucí obchodu Dan Král, který měl na pultě k prodeji všechny tři publikace.

„Mně je jasné, že všichni, kdo tu jste, už máte knihu přečtenou,“ smál se hlavní protagonista, zatímco jeho manželka Ludmila, známá kolínská lékařka, rozdávala přítomným vlastnoručně vyrobený zákusek.

Přesto ale bylo několik čtenářů, kteří si pro knížku i autogram přišli. „Já tedy detektivky normálně nečtu, ale tuhle jsem dala a za dva večery jsem ji s chutí přelouskala,“ vyprávěla jedna z nich.

Už teď má Josef Blecha rozepsanou další kriminálku. Bude se jmenovat Dva modré šípy a její obálka už je součástí přebalu té poslední knížky. „Napsanou mám zhruba třetinu, je tam mnoho náročných věcí jako samostříly, šípy, oštěpy…,“ lákal v závěru autogramiády plodný autor, který se psaním žánrových knih především baví.