Ten v úvodu vernisáže využil právě probíhajícího výtvarného workshopu, který jeho škola organizuje, a pozval na pódium jeho účastníky Víta Pavlíka, Teodora Buzu, Tomáše Perglera, Terezu Pražákovou – Taburkovou, litevskou umělkyni Daliu Blavensteinerovou a pochopitelně kurátora celé expozice kolínského Pavla Rajdla, z nichž většina přispěla se slovní troškou do mlýnice zahájení.

„Michal Dubnický je velký člověk a umělec, jeho obrazy jsou stále lepší a lepší, dokáže v nich vnímat věci okolo sebe. Navíc pracuje s dětmi, což je záslužná věc, která se vrací. Jeho žáci si ještě neuvědomují, že to jednou ocení, ale po letech přijdou na to, jakého měli ředitele,“ pronesl první řečník Vít Pavlík.

Litevská umělkyně německy převyprávěla příběh o mladé výtvarnici, Teodor Buzu pobavil bonmotem, který je otištěný i ve výpravném katalogu. „Michal Dubnický přišel do Kolína, zůstal v Kolíně a Kolín vyhrál. Michal se stal časem nezbytnou důležitou kulturní osobností. Valašský vlk z moravské vrchoviny mění kolínskou rovinu. Vlk není tak silný jako lev, ale v cirkusu nikdy nehraje. Michal formuje svůj charakter ve společnosti, a talent o samotě. Je hrající trenér, učitel a malíř a učitel. Učí se, i když učí,“ pronesl Teodor Buzu.

Tomáš Pergler pak sehrál etudu s rozhovorem v turečtině. O hudební zpestření hojně navštívené vernisáže se postarala skupina muzikantů pod názvem A. Mejzrová & Random Band ve složení zpěvačka Anežka Mejzrová, kytarista Roman Čermák, hráč na cajon Marek Lánský a saxofonista Petr Mach.

Výstava je k vidění do středy 17. května.