A aby té pravé adventní nálady nebylo málo, předvedli4. prosincev rámci slavnostního otevření výstavy sami dětští autoři skutečně a nefalšované čertí rojení. A pak už bez otálení přijměte pozvání mezi andílky, Mikuláše, ptáčky, ozdoby, malůvky, perníčky a další spoustu milých drobností, které potěší nejen srdce rodičů, jejichž potomci je vlastníma rukama vytvořili.
Protože je v muzeu prostoru habaděj, museli malí umělci pod vedením učitelek začít s prací už velmi brzy, aby jej celý vyplnili. „Abychom vše stihli, začali jsem vyrábět už v létě, ale postupně a tematicky, abychom jen neseděli a netvořili a byl čas na další výchovnou práci s dětmi, a také, aby děti nebyly zmatené a v létě nevyráběly Mikuláše,“ smála se ředitelka Romana Zalabáková s tím, že takoví kapříci se dají dobře vyrábět i v červenci venku na školní zahradě. Na vánoční výstavě se tak podílely vlastně i děti, které dnes už odrostly školkovým bačkůrkám a sedí jako hrdí prvňáčci ve školních lavicích.
„Výstavu jsme pojali v rámci celého vánočního období, od Mikuláše až po Tři krále. Snažili jsme se vyrábět co nejširším spektrem technik, pracovali jsme s papírem, se dřevem, s látkou, s perníkem, keramikou, se šiškami, větvičkami, s odpadovým materiálem typu lahviček od Actimelu a tak dále,“ popsala ředitelka Zalabáková a dodala, že každé dítě má na výstavě hned několik výrobků. „Byla bych ráda, kdyby si do muzea našlo cestu co nejvíce lidí,“ uzavřela ředitelka.

hudba k videu: Bambini di Praga