Divákům se dostalo vyprávění také o tom, jak na FAMU nastoupila přes neochotu rodičů. „Rozhodnutí věnovat se filmu bylo odvážně, ale vyplatilo se. Dělám něco, co mě těší, aniž by mě kdokoliv nutil,“ řekla Helena Třeštíková. Vyjádřila se také o své časosběrné metodě: „Nejdříve se používala pro vědecké účely, jak rostou květiny. Mě zajímalo, jestli to půjde použít s lidmi,“ uvedla režisérka, která se podělila i o zákulisní informaci, že Manželské etudy měly ve svém počátku natočit a vysvětlit, proč se rozpadají mladá manželství, a zároveň potvrdit, či vyvrátit předpokládanou rozvodovost. „Statistika byla potvrzena, polovina dvojic se skutečně rozvedla,“ shrnula výsledek.

Helena Třeštíková zúčastněným také prozradila, že má kolínské předky, což vedlo k dotazu ke Kolínu. Jeden tazatel se zajímal, jestli ji neláká zpracovat téma, jak město a životy jeho obyvatel změní tak velká továrna jako například TPCA v Kolíně. Helena Třeštíková odpověděla, že je to téma skutečně zajímavé a pokud ne ona, pak ho třeba zpracuje jeden z jejích studentů.

Je tedy celkem možné, že v budoucnosti vznikne časosběrný film „Kolínské etudy“ zachycující proměnu města a lidí v něm v souvislosti s automobilkou.

Jakub Šťástka