Slunce v sobotu zalilo farskou zahradu v Plaňanech. Konal se na ní již devátý ročník kulturně historického Plaňanského zvonění. „Původní plán byl, aby se k památkám přilákali lidé,“ prozradila autorka nápadu Ivana Lubinová z občanského sdružení Plaňanští zvoníci. „Záměrem bylo propagovat památky a udělat to formou historické akce, při které by se lidé mohli seznámit se starými řemesly, a nechyběla by ani kultura,“ doplnil ji Ivan Vokřál z téhož sdružení.

V současné době jsou již na záchranu zdejších památek peníze k dispozici nejen z vybraného vstupného z této akce, ale do věci se vložily i církev a obec a podařilo se také získat grant. „Příchozí u vstupu vyplňují krátkou anketku, jejíž výsledky poté budou součástí vyúčtování zmíněného grantu,“ uvedla Lubinová.

Během celého odpoledne a večera byl pro příchozí připraven zajímavý program. „Tato akce je vždy spojená s tím, že je otevřená zvonice, návštěvníci si také mohou prohlédnout zvonické mimi-muzeum,“ přiblížila Ivana Lubinová. Krátce po třetí hodině předvedli Sígři z Pelhřimova frašku ze začátku třináctého století. Během dne zahrála také poděbradská skupina Oáza. Samozřejmostí této akce se již stal večerní varhaní koncert a po setmění i letos zahrálo divadlo Mrsťa Prsťa z Kouřimi, tentokráte přijelo s představením Mrtvá nevěsta.

Martin Šnajdr