Film Bestiář jste natočila na motivy knížky Báry Nesvadbové, v médiích se ale v posledních dnech spekulovalo o ne právě ideálních vztazích mezi vámi…

No, on je to spíše mediální problém a všechno vysvětluje tisková zpráva, která je na internetových stránkách filmu i distribuční společnosti. Kniha dala filmu námět, ale film z poloviny vypráví příběh nový a jeho autorem jsem já, spoluautorem pak Bára. Procentuálně bych to vyjádřila podílem devadesát procent já a deset ona. Všechno upravuje smlouva a opravdu mezi námi není žádný problém.

Svůj poslední film, Čas dluhů, jste natočila před devíti lety. Proč tak dlouhá pauza?

Měla jsem v té době roztočených více látek, ale bohužel různě popadaly. Třeba rok a půl života mě stál film, který se již začal natáčet v Rusku. Mělo to být historické drama o Stalinovi a jeho ženách, ale po osmi dnech natáčení přišla produkční s tím, že hlavní sponzor nedodal peníze a práce se musí okamžitě stopnout.

Bestiář měl v těchto dnech premiéru a s ní samozřejmě vyšlo mnoho recenzí Jak se díváte na filmovou kritiku?

Já jsem žádnou recenzi nečetla, ale samozřejmě, že přátelé mi jich několik převyprávěli. Já ty kritiky znám už dvacet let jako své boty a už dopředu vím, co budou psát.Většinou je to snůška jejich povrchních dojmů, nejde o nějaký průnik do problému a už vůbec ne o analýzu. Dají si doma tři panáky a pak očekávají něco, co jim tvůrce nepřinese. Úroveň kritiků je velice nízká, navíc bývají dost podjatí, protože s některými autory se kamarádí. Když cítí, že by některý snímek mohl být komerčně úspěšný, tak jej o to víc ztrhají. Bohužel mají moc a té zneužívají. „Nestojí to za komentář, kritika je především intelektuální a pozitivně naladěná k filmům, které vyprávějí o vztahu v rozpadlých rodinách. Je sociálně naladěná,“ vloží se na přání Pavláskové do rozhovoru Marek Vašut. Mě více zajímají ohlasy diváků a ty po prvních promítáních byly fantastické, a to jak v Praze, tak v regionech. Navíc mě obklopuje tolik moudrých lidí, jejichž názoru si cením daleko víc.

Všechny recenze kladně vyzdvihly podíl kameramana F.A. Brabce na vašem filmu…

No, s Františkem jsme spolu začínali s filmem Čas sluhů, točili jsme společně i Corpus delicti, mezitím se z něj stal i úspěšný režisér a já jsem šťastná, že tuhle práci vzal.

Hlavní ženskou postavu v Bestiáři hraje slovenská herečka Danica Jurčová, která je navíc nadabovaná do češtiny. To se opravdu nenašla žádná česká herečka?

Opravdu nebyla, alespoň já jsem nenašla žádnou, která by měla takový temperament, vnitřní živost a ještě byla výbornou herečkou. Pro tuto roli byla Danica prostě nejlepší.

A neuvažovala jste o tom, že by prostě mluvila slovensky?

Ne, rozhodla jsem se pro češtinu. To bych jí musela změnit celou rodinu, ta slovenština by musela mít nějaké oprávnění a to jsem nechtěla.

Chystáte další film, nebo budete mít zase delší pauzu?

Teď jezdím s Bestiářem po kinech a užívám si to. Pak si rozmyslím další nápady a náměty, kterých je samozřejmě celá řada.