Stejně jako vloni i letos narušil festivalové dění déšť, pořadatelé také narychlo měnili některé účinkující. „Jeden z muzikantů musel řešit úmrtí v rodině, proto vystoupení zrušili,“ omlouval Martin Řehoř neúčast jediného letošního zahraničního účastníka, německou kapelu S.C.A.B., kterou nahradilo broumovské Imodium. „Pokud jsme letos hráli na festivalu, kde pršelo, jen jsme začali, přestalo,“ holedbal se z pódia kytarista Tom, ale jak se později ukázalo, měl pravdu. Déšť tak skrápěl vystoupení kutnohorských Lure Of Senses, používajících nyní zkratku LOS, a chvaleticko – přeloučsko – týneckou partičku Bu-Fu, která nahradila nepřítomné Le Fin.

Na hlavní scéně, která se rozprostřela přímo v amfiteátru, pak před Imodiem zahráli Gangnails používající v ostré kytarové muzice klasický kontrabas, o první vrchol programu se postaraly Rybičky 48, s nimiž si v roli hosta naposledy zahrál Honza Štrup z kapel Medvěd 009 a EMMA. Ani absence nášlapových bariér nezabránila zpěvákovi kapely Sunshine Kay Buriánkovi v tradičním výletu mezi fanoušky v úvodní skladbě jejich setu, legendární Plexis přivítali především přítomní punkeři, Skyline se zpěvačkou Markou Rybín rozskákali areál. Dle očekávání nejvíce fanoušků pod pódium přilákali Wohnout a Divokej Bill, obě kapely míchaly osvědčené hity i novinky, u Wohnoutů nechybělo tradiční taneční Duo Egon, Billové písničkami Školník a Včela navnadili na novou desku, která by měla vyjít na podzim. Závěrečné Southpaw sledovali už jen ti nejvěrnější.

Na druhé scéně u altánku se po již zmíněných Bu – Fu představila domácí Kulatá krychle, královéhradečtí Enter a skupiny No Heroes a hodně tvrdí Status Praesents. „Jednalo se o nějaký informační šum, od začátku bylo jasné, že Pavel Měšťánek je v tomto čase na dovolené,“ vysvětloval neúčast avizovaného Medvěda 009 jejich saxofonista a kytarista Ruda Rigo. Ten přivezl vycházející hvězdu, skupinu EMMA, tvořenou právě muzikanty z Medvěda a šestnáctiletou zpěvačkou Michalou Oberhelovou. I přes přetrženou strunu na kytaře a vybité baterky v dalším zařízení EMMA posluchače zaujala. Filip Horáček z kapely Prohrála v kartách sázel jednu chytlavou písničku za druhou, nechybělo ani tradiční půjčení kytary slečně v publiku, křehké písničky uhlířskojanovického Ondřeje Pečenky, tvůrce dětských písniček v divadle Kašpárek v rohlíku s jeho kapelou Folk3Mail sledovala jen hrstka fanoušků. Na odchodnou z areálu vyhrával Petr Hošek z kapely Plexis ve své druhé podobě jako DJ Maradona Jazz, tentokrát vystoupení oživil improvizující bubeník.

Stejně jako vloni i letos Natruc ovlivnilo počasí, přesto byl znát citelný úbytek návštěvníků, pořadatelé hovořili „o více jak tisícovce, méně než patnácti stech“. Kde jsou časy, kdy na Natruc chodilo více jak čtyři tisíce diváků. Může za to počasí, dramaturgie, finanční krize, množství podobných a větších festivalů? Kdo ví, pořád však Natruc zůstává příjemným rodinným festivalem v prostředí Kmochova ostrova, které se jen tak někde nenajde.

Zdeněk Hejduk