Anketa o nejlepšího hudebníka, kapelu a zpěváka či zpěvačku kolínského regionu začala v pátek 12. února. Poprvé měli čtenáři tištěné i internetové verze Kolínského deníku možnost rozhodnout o tom, z jakého koncertu si domů odnesli nejsilnější zážitky.

Nejvíce hlasů jste poslali kapele Alžbětiny Sosny, zpěvákovi Jiřímu Máriu Kampemu a v kategorii Hudebník jste nejvíce hlasovali pro Martinu Balcarovou.

Ostrá světla reflektorů. Nekončící ovace. Zástupy tleskajících fanoušků. A konečně – idoly kolínské hudební scény přebírající ocenění za své hudební výkony.

Právě těmi okouzlili své fanoušky, kteří pro ně hlasovali jak na internetu, tak pomocí hlasovacích kupónů z Kolínského deníku.

Tak by se dala shrnout atmosféra v Městském společenském domě v Kolíně při předávání cen za anketu Muzikant Kolínska. Stalo se tak při koncertě skupiny Arakain. Předávání se tak neslo v duchu metalu a rocku.

„Díky těm, co hlasovali!“

Jako nejoblíbenější skupinu jste vy, čtenáři, zvolili Alžbětiny Sosny.

Společně s celou kapelou převzala cenu Alžběta Sosnovcová. Ta jako by nemohla do poslední chvíle uvěřit tomu, že trofej získala skutečně její kapela.

Plakety si tak mladí hudebníci vážili, že se část večera sháněli po krabici, do které by ji mohli bezpečně uložit. „To abychom ji donesli v jednom kusu domů,“ žertovali.

V kategorii Hudebník zvítězila Martina Balcarová. Tu humor neopustil ani v dojemné chvilce. „Musím říct, že jsem to opravdu, ale opravdu tento rok nečekala,“ zparodovala Karla Gotta v zákulisí. Bude to mít nějaký dopad coby na pedagožku v základní umělecké škole? „Nějaká odměna by mohla přijít,“ zamyslela se. „Tím myslím nějaké uznání,“ dodala se smíchem.

A konečně Zpěvák Kolínska, kterým se stal Jiří Mario Kampe. „Díky těm, co pro mě hlasovali!“ poděkoval fanouškům a upil něco piva, které si přinesl na pódium s sebou. Následoval velký potlesk trojici miláčkům davů.

Pětice nejlepších z každé kategorie:

Skupina
1. Alžbětiny Sosny
2. Zpětná vazba
3. Ubožáček
4. Trampoty
5. Blue Bucks

Zpěvák/zpěvačka
1. Jiří Mário Kampe
2. Ondřej V. Vejsada
3. Alžběta Sosnovcová
4. Zdeněk Sosnovec
5. Hana Zrůstová

Hudebník
1. Martina Balcarová
2. Ladislav Dousek
3. Jan Roth
4. Jiří Červín
5. Jiří Popel

Tři rockové kapely, z toho dvě legendární, udělaly ve středu večer v kolínském Městském společenském domě důstojný rámec vyhlášení výsledků historicky první čtenářské soutěže o nejoblíbenějšího zpěváka, kapelu a hudebníka Kolínska.

První místo získalo dvacet tisíc hlasů

Dvacet tisíc hlasů vyneslo na první místa zpěváka Jiřího Maria Kampeho, kapelu Alžbětiny Sosny a bubenici Martinu Balcarovou.

„O nějakých hlasech přes internet jsem věděla, posílali mí žáci i rodina, ale že dostanu i ty z novinových kupónů, to jsem netušila,“ vyznala se Balcarová, která coby absolventka konzervatoře hru na bicí vyučuje na kolínské základní umělecké škole. Plaketu si nejdříve uložila v kanceláři společenského domu v obavě, aby ji nerozbila či někde nezapomněla, na cestu domů si ji však vzala.

„Jé, oni jsou tam i Trampoty a táta je hned za mnou ve zpěvácích,“ reagovala na odtajnění pořadí na prvních pěti místech Alžběta Sosnovcová, zpěvačka kapely Alžbětiny Sosny, jejíž otec Zdeněk hraje a zpívá v country skupině Trampoty.

Třetí vítěz, Jirka Kampe, popíjel kelímkové pivko a jen se usmíval nad dotazy ohledně budoucností kapely Blue Bucks, která skončila na pátém místě, ale v současnosti nefunguje. Dnes hraje Kampe U Vodvárků v jiném seskupení, ale s bubeníkem Láďou Douskem, druhým v kategorii hudebník, nad půlnocí spřádali další plány.

Kromě všech nominovaných na první tři místa v anketě Kolínského deníku se v Městském společenském domě sešlo dalších několik stovek lidí, především fanoušků tvrdší muziky.

Přesně ve dvacet hodin trojkoncert otevřela kapela Treason hrající spíše než metal melodický bigbít.

Brněnský Titanik už funguje na naší scéně čtvrt století a nejeden fanoušek v sále se svěřil, že ho v mládí poslouchal či byl jeho koncert jedním z prvních v jeho životě. Sběratel Ladislav Špinka si přinesl podepsat dokonce staré vinilové desky. Trojice dala vzpomenout na staré časy skladbami jako Železná panna, Málo mě znáš či přídavkovou Metalovej svátek.

A ten nastal doslova, když okolo dvaadvacáté hodiny nastoupil vrchol večera, číslo jedna tuzemské metalové scény, kapela Arakain.

Černá látka skrývající bicí soupravu na mohutném praktikáblu a další aparaturu byla stržena a na pódium vtrhl současný zpěvák Honza Toužimský a s legendární sestavou Jiří Urban, Miroslav Mach, Zdeněk Kub a Lukáš Doxa Doksanský za zády provedl publikum novou deskou Restart i několika staršími peckami.

Končilo se až ráno

Někteří nejvěrnější fanoušci, kteří čekali na podpisy či si chtěli se svými idoly poklábosit u baru, opouštěli Městský společenský dům až nad čtvrtečním ránem.