Na Loučeň přijede Martin na bílém koni. Symbolicky tak zahájí zimní sezonu, které by měla dominovat právě sněhová nabídka. Posvícení odstartuje v 11 hodin dopoledne a konat se bude v areálu loučeňského parku a zámku. Program je rozdělen do dvou částí. Ta první začíná v 11 hodin dopoledne a druhá ve 14 hodin odpoledne, aby si program mohli vychutnat jak první, tak pozdější z příchozích. V obou blocích budou hlavním tématem koně. V 16 hodin pak k zámku přijede svatý Martin na bílém koni.

„K Martinovi kůň patří. My jsme přece na zámku a na zámku bylo vždycky všechno větší a početnější než jinde. Proto tu jako předvoj před Martinem na bílém koni nebudeme mít jednoho, ale hned celé stádo koní,“ popisuje program posvícení Jiří Senohrábek, manažer zámku Loučeň. Připraveny jsou ukázky drezúry hned několika koní. K vidění budou plemena jako trakhen, angloarab, kůň huculský, islandský anebo šetlendský poník a chybět nebude samozřejmě ani drezúra proslulých lipicánů. Na Loučeni se mimo jiné objeví i kůň, který se umí houpat na houpačce. O tanec a veselí se postará soubor Furiant z Malé Bělé, již tradiční účastník svatomartinských slavností.

Program vyvrcholí jednak ozvláštněnými prohlídkami zámku, které se budou konat vedle těch tradičních, a jednak následnými nočními prohlídkami zámeckých interiérů. První z prohlídek začne v 17 hodin, další budou pokračovat v každou celou hodinu.

Jako minulý rok i letos jsou v zámecké restauraci pro návštěvníky připraveny husí hody.

Kristina Lachmanová