Barokní kostel Svatých Andělů strážných z let 1735 - 37 byl pro zájemce otevřený celé sobotní dopoledne a o prohlídku interiéru projevilo zájem několik desítek návštěvníků. „Jdeme pěšky ještě do Kouřimi a na webových stránkách jsme se dočetli, že se můžeme zastavit i tady,“ řekla Jitka Mrklová z Prahy. „Kostel jsem zevnitř nikdy neviděli a jsme moc rádi, že jsme se sem dostali. Zařízení je moc hezké, hlavně křížová cesta a nový kamenný stůl, u kterého kněz slouží mši,“ dodala.
Stůl, který zaujal nejvíce návštěvníků, je z mramoru a skla a vytvořil ho spolu se čtecím pultem, svícnem, vázou a Kristem na kříži akademický malíř Zdeněk Hůla.
V Muzeu hrnčířství a keramiky je do konce září k vidění v pátek zahájená výstava surrealistických obrazů Dušana Fencla. V rámci Dne kulturního dědictví se prvně v prodeji objevila sada pohlednic věnovaných Kostelecké keramice. Sada představuje nejzajímavější hrnčířské výrobky zdobené technikou patronování.
„Začala se používat po roce 1910 a jde o výtvarnou techniku umožňující mechanické množení písmen nebo znaků na keramice. Bylo levnější a rychlejší než ruční podmalba a nevyžadovalo praxi a odborné školení,“ vysvětlil Jan Svatoš ze sdružení Asanace, které pohlednice vydalo. „Musíme ale říci, že nebýt šestnácti sponzorů, soubor bychom jen těžko byli schopni vydat,“ dodal Svatoš.
V odpolední části Dnů evropského kulturního dědictví se zájemci mohli vypravit do pivovaru, kde probíhaly prohlídky s výkladem i ochutnávka piva, přístupný byl i zámecký kostel Svatého Vojtěcha.
Na neděli organizátoři ještě připravili odpolední exkurzi areálem bývalé plicní léčebny.
Pavel Pávek