Někteří z našich stálých čtenářů možná namítnou „Jakýpak nový? Vždyť s podobným seriálem jsme se na stránkách Kolínského deníku již kdysi setkávali.“ A opravdu. Seriál o hudebních nadšencích či už téměř profesionálech před několika lety zaznamenával nemalý zájem. Proto se redakce na ono „kdysi“ rozhodla opět navázat a pravidelně přinášet rozhovory a informace o skupinách i jednotlivcích z hudební branže v nové podobě a samozřejmě s novými hudebníky, ovšem opět z pera zkušeného hudebního redaktora, autora knih s touto tématikou Zdeňka Hejduka.

EMMA

Na jarním TraverzaFestu, festivalu v sokolovně v Tuklatech, se poprvé představila nová úvalská kapela EMMA. Její jádro tvoří ostřílení muzikanti z kapely Medvěd 009 doprovázející teprve šestnáctiletou zpěvačku Michaelu Oberhelovou. Od té doby udělala EMMA obrovský skok dopředu.

Saxofonista, kytarista a zpěvák Ruda Rigo stejně jako basista Václav „Mitas“ Mitáček či bubeník Jan „Kiska“ Veselý kromě Medvěda působili ještě v poděbradském paralelním projektu Den. „Hráli jsme v něm tři roky, jenže pak Medvěd vydal nové CD, bylo najednou více hraní a někdy se koncerty obou kapel kryly. Zbytek si proto našel jiné muzikanty a nás už nechtěl,“ rekapituluje Ruda častý problém členů více hudebních seskupení.

Pak Ruda potkal kamaráda, který mu pustil amatérskou nahrávku písničky nazpívanou právě Michalou, tehdy čtrnáctiletou, a nadchl se. Začal s ní zkoušet nejdřív sám, postupně se přidávali ostatní, pár písniček napsal Ruda, nějaké měla v šuplíku Míša, s dalšími nápady přicházeli ostatní muzikanti. „Zprvu nebyla motivace, ale pak jsme slíbili Honzovi Pakandlovi, že zahrajeme na tom jarním TraverzaFestu. My jsme mu původně slíbili už ten zimní, ale to nevyšlo. Teď jsme najednou měli nějaký cíl a začali jsme makat, ve zkušebně jsme byli dvakrát, třikrát týdně,“ líčí Ruda.

Na onom festivalu zahráli jako jedni z prvních, a to ve složení Kiska, Ruda, Mitas, další kytarista z Medvěda Honza Štrup a stálé hostující dívčí duo Terezas – Terezy Francová a Šimůnková. „Chceme, aby náš zvuk byl hodně pestrý, takže pokud může, hraje s námi ještě harmonikář Martin „Pecan“ Pecka z Divokýho Billa a teď jsme ještě přibrali studentku konzervatoře a hráčku na violoncello Báru Kubíčkovu z Kolína,“ vypočítává Ruda. Pecan si s Emmou zahrál třeba na prestižním festivalu Rock for People, Bára zatím do rozjetého vlaku naskakuje.

Od září nastupuje do školních škamen konzervatoře i Michala. „Není snadné psát pro Michalu písničky, mám syna v jejím věku a oni přemýšlí úplně jinak. Navíc ona má výborný hudební sluch, z nás slyší nejlépe,“ směje se Ruda.

Že má jejich snažení smyl, potvrdilo vítězství u odborné poroty na červencovém kolínském druhém ročníku TPCA Beat Festivalu „EMMA převyšovala všechny ostatní o několik délek, vyzrálí muzikanti, vtipné texty, přesvědčivý výkon mladé zpěvačky, je to uchopitelné a nápadité,“ zhodnotil tehdy Ilja Kučera mladší, jeden z porotců a uznávaný hudební publicista. Padesát tisíc, které z rukou vedení automobilky Michala převzala, použije kapela na natočení prvního CD.

„Točíme jej ve studiu Michala Šenbauera a ty peníze nám umožní více frekvencí a pečlivější práci. Je to hodně důležité a jsme rádi, že jsme tu soutěž vyhráli,“ shodují se Ruda i Michala. Do rádií zatím poslali singl Nebylo to zlý a pět hudebních redaktorů jej zařadilo do svého vysílání. Kromě TPCA BeatFestu, TraverzaFestu a Rock for People si EMMA zahrála také na Votvíráku, Ouvalském bigbítu, kolínském Natrucu a pivním festivalu v Popovicích. Výčet, za který by se nemusela stydět daleko starší a renomovanější kapela.

A podle čeho vzniklo pojmenování kapely? „Vymysleli jsme jej s Honzou Pakandlem v hospodě, chtěli jsme nějaké krátké, lehce zapamatovatelné jméno, tak jsme brali ta křestní z kalendáře, tohle se nám líbilo, jen jsme k němu přidali ještě jedno „M“, říká Ruda Rigo.

Muzikanti nemají ani strach z toho, že by koncerty rozjíždějící se EMMY kolidovaly s vystoupením Medvěda 009. „Oběma kapelám dělá manažera Artur Kaiser a ten si to ohlídá,“ jsou přesvědčeni.

Zdeněk Hejduk