Ve sváteční sobotu 17. listopadu pokřtí v chotutickém klubu Rachot svoje první CD kapela Berry, jejíž členové pocházejí z Kolínska, Pardubicka a Královéhradecka.

Ve dvou studiích s hosty i hráči

Současná sestava Berry vznikla oddělením od skupiny Husbery a tvoří ji zpěvák Jan Beran z Peček, klávesista Roman Jehlička z Týnce nad Labem, basista Radek Vondruška z Lužce nad Cidlinou, bubeník Vlasta Kadlec z Libice, kytaristé Libor Nalezinek z Přelouče a Pavel Pokorný ze Zdechovic, neúnavný tahoun a propagátor kapely.

„Zvolili jsme dražší, ale vyhlášené Studio Hostivař, kde jsme chtěli původně natočit pouze bicí a basu, nakonec jsme najednou natočili nejen tyto nástroje, ale i kytaru a za šest hodin jsme udělali všech šest písniček,“ shrnuje Pavel Pokorný základ natáčení. Kromě stabilních členů Berry se na něm podíleli ještě bubeník a sám zvukový mistr Jakub Homola hrající v současnosti u Vildy Čoka a basista Pavel Gloza působící v Liguére! a Polymetalu. „Ne že by kluci z Berry své party nezvládli, ale hraní ve studiu má oproti živému vystupování svá specifika a především každá minuta zde něco stojí,“ vysvětluje Pokorný. Každou z písní nakonec vytvořili ve třech variantách, z nichž vybrali tu nejlepší, zdvojili či ztrojili kytary a v pečeckém studiu Pavla Bauera přitočili zpěvy. „Kromě kmenového zpěváka Honzy Berana jsme pozvali vokalisty a bývalé členy Jirku Michálka a Zdeňka Ježka,“ vypočítává Beran.

Víc rock než pop, lepší muzika, než texty

Deska je pojmenovaná pouze názvem kapely a na titulní stránce vyzdobená kresbou draka od Jarmily Jiravové. „Počítáme s tím, že by se stal takovým naším maskotem,“ říká Pokorný, který je autorem pěti z celkových šesti skladeb. Tu poslední napsal kdysi Miloš Hájek pro svoji tehdejší kapelu Domino. V titulu desky avizují Berry škatulku pop rock, uvedené skladby se ve skutečnosti kloní více k rocku než k popu.

První skladba Tak vás vítám má nabuzené kytary a je to slušná odpichovka, stejně jako písnička Buď v pohodě. Staň se, co má se stát zase obsahuje pěkné kytarové sólo, jak by také ne, když vznikla před osmi lety pro metalovou Skyllu. Stýskání je rocková balada s tepajícími bicími. Bohužel za skladatelem Pokorným zaostává Pokorný textař. Přestože si dokáži představit, jak našlapaný sál venkovské tancovačky zpívá slova úvodní skladby, ve skutečnosti je zde jedno textové klišé vedle druhého. To však vůbec není důležité. „Stále máme na mysli motto Berry, kterým je, aby se lidé pobavili, popili a zatancovali,“ přiznává Pokorný.

Na křtu Šafránek i všichni ostatní

Přesto by si muzikanti Berry kromě tancovaček rádi zahráli i v rockových klubech, zúčastnili se vyhledávacích soutěží či pronikli do rádií. K tomu všemu by mělo toto první CD pomoci. Do dvou let pak uvažují o regulérní desce. Tu šestipísňovou pak pokřtí za týden v Chotuticích.

„Naše minulost je spjatá s historií kapely Husbery, proto jsme na křest pozvali všechny bývalé hráče. Účast potvrdili jak studioví hráči Jakub Homola a Pavel Gloza, ale i Lída Masluková, Zdeněk Ježek, Vašek Mrzena, Zdeněk Krejčí, Standa Havel a Dargi, podle příjezdu z další akce pak přislíbili, že se objeví Jirka Michálek, Břéťa Vojtíšek a Borek Fischer. Akt křu provede Vláďa Šafránek, jehož kapela Walda Gang vystoupí v roli hosta.

 

Kapela Berry

Jan Beran – zpěv
Pavel Pokorný – kytara
Libor Nalezinek – kytara
Roman Jehlička – klávesy
Radek Vondruška – basová kytara
Vlasta Kadlec - bicí