„My jsme v té době neuměli na nic hrát, ale rozhodli jsme se založit kapelu. Posty jsme rozdělovali stylem – ty jsi hyperaktivní, budeš hrát na bicí, ty máš kytaru na půdě po dědečkovi, tak jsi kytarista, ty neumíš hrát na nic, budeš zpěvákem," vzpomíná s úsměvem na úplné začátky kapely její kytarista a doprovodný zpěvák Vojta Vítek.

Dnes v Natřije kromě něj působí ještě kytarista Petr Cincibus, baskytarista Jakub Turek, bubeník Pavel Hlubuček a zpěvák Petr Erban. Začínající muzikanti sice neuměli zpočátku  na své nástroje  hrát, zodpovědně se ale vrhli  na hudební studium, ještě dávno před tím hrál Pavel na tubu a Vojta na příčnou flétnu, ten dokonce na bicí v místním mládežnickém orchestru.

Oba s tímto tělesem  dokonce navštívili i festival Kmochův Kolín. Přesto první zkoušky ještě moc s hudbou společného neměly. „Probíhaly tak, že jsme zkoušeli a zároveň do nás kamarád při zpěvu lil rum přímo z flašky. Pak jsme naskákali do favorita a jeli do hospody, kde jsme líčili historky z hraní. V té hospodě nás všichni znali a podle toho vypadal i náš první koncert, kam přišlo hodně lidí tak nějak za známými. Uměli jsme tehdy šest písniček a hráli je pořád dokola," líčí kytarista Petr Cincibus.

Na tomto historicky prvním koncertu měl vzniknout i název kapely. „Fanoušci a kamarádi házeli do krabice lístky s názvy, pod kterými by nás chtěli poslouchat, ale nic se tam tehdy neurodilo," říká bubeník Pavel Hlubuček a když vynechá některá nepublikovatelná slova, vzpomíná si třeba na název Lakovna papoušků.
Nakonec zvolili pojmenování Natřije, který používají i ve verzi s číslovkou a navíc vymysleli originální logo. Co je navíc charakterizuje, jsou vtipná videa. Ne tradiční, doprovázející natočené písničky, ale malé, zábavné mikrofilmy.

„Takhle jsme si blbli na začátku a rádi se k tomu dodnes vracíme," vzpomíná Vojta a na notebooku pouští třeba video o vzniku kapely nebo vtipnou parodii na americký seriál o rodince Simpsonových, kterou si na internetu pustilo patnáct tisíc lidí. Dnes má kapela na kontě osm vlastních písniček, které umístila na své webové stránky s tím, že někdy v létě by chtěli kluci vydat  první regulérní CD.

„Máme v plánu dodělat ještě dva, tři songy a pokřtít desku na Hudebním létě u nás v Chlumci. To je velice navštěvovaná akce, kde se střídají různé hudební styly a chodí tam tisíce lidí.

Při natáčení jsem vystřídali několik studií, v Kolíně Sklep Ládi Douska, v Hostivaři studio Zdeňka Šikýře  nebo Benas Míly Sládka v Seči," rekapituluje Vojta Vítek. Kromě vlastních písniček zpívaných především v mateřštině hrají muzikanti z Natřije i převzaté skladby od kapel Green Day, Blink 182 nebo  Sum 41.
„Zpočátku jsme se učili na tom jednoduchým americkým punk rocku, ale časem jsme přidávali třeba pecky od Carlose Santany, teď hrajeme i takové směsky, kde kombinujeme  třeba Michaela Jacksona s Red Hot Chilli Peppers. Vlastní tvorbu bychom charakterizovali jako pop rock kombinovaný s hip hopem, ale třeba občas střiženou i funky," přibližuje basista Jakub Turek.

Ve skladbě Romance na vodě si na chystané desce zazpívala i kolínská zpěvačka Lucie Hölzlová. „O prázdninách jsme měli na Seči kapelní soustředění, kde jsme tuhle písničku  zkoušeli a pořád jsme měli pocit, že jí něco chybí. Pak jsme jeli do kempu a tam si jen tak zpívaly dvě holky. Později jsme zjistili, že to jsou dvojčata, na hodinku se zavřely do pokoje a vymyslely  do skladby dvojhlas," vzpomínají muzikanti. 

Do studia ale pak přijela jen Lucka, sestra Bára byla v té době bohužel nemocná. Natřije za poměrně krátkou dobu existence zaznamenali úspěchy ve vyhledávacích soutěžích, zahráli si třeba na hlavní stage festivalu Otvírák v Milovicích nebo mezi posledními šestatřiceti kapelami v klání pojmenovaném Radegast líheň, kam se dostali ze tří stovek přihlášených skupin. O pódium už se dělili třeba s kapelami Mandrage, Vypsaná fiXa nebo Rybičky 48. Kromě toho kluci zkouší i akustické verze svých písniček, používají smyčce i dechy a občas je někdo nadělí coby originální dárek na něčí narozeniny.

„Máme to rádi, milujeme jídlo, takže coby honorář požadujeme občerstvení, navíc při tom poznáváme naše fanoušky osobně," smějí se. Pak už vážně dodávají, že v diářích jen na leden mají účinkování na třech maturitních plesech. Pod muzikou jsou podepsáni všichni dohromady, o texty se dělí kytarista Vojta Vítek se zpěvákem Petrem Erbanem, některé texty pak mají od chlumeckého básníka a bohéma zvaného Lišák.

„Přestože nedbá o svůj zevnějšek, všechny holky jej milují, právě on napsal onu Romanci na vodě," říká Pavel a zároveň společnými silami všichni přibližují jinou skladbu – jmenuje se Porno průmysl a všechna slova použitá v textu začínají na písmeno p… 

Zdeněk Hejduk