Nymburští literáti, básníci, novináři a osobnosti tamního i bohémského života Marek Ďurčanský, Miroslav Salám Jilemnický, Michal Plavec, Marek Slimák Slivanský, Lukáš Trejbal, Ondřej Urbanec a Pavel Zdražil dali dohromady literární internetovou stránku, kterou nazvali Kýchání do sazí. Zde mohou své původní a nikde neuveřejněné práce publikovat další autoři, čehož už využilo šestnáct psavců.

„Začalo to na koleně a s pár lidmi, cílem bylo podpořit autory, kteří nemají kde publikovat," zavzpomínal Lukáš Trejbal.  Čas od času někteří z nich pod názvem Kýchání do sazí uspořádají veřejné čtení, výjimečně vyrazí i mimo Nymburk. V sobotu se tak stalo a Lukáš Trejbal, Pavel Zdražil, Ondřej Urbanec a Lukáš Matúšek četli ze svých prací právě v kolínské čajovně.

V ní se zaplnily všechny židličky a vtipné, zádumčivé, hravé či smutné básně i krátké básničky či textové fórky bavily. Mezi čtením hráli a zpívali Jiřina Jandová, Petra Kubišová a Luboš Machek říkající si Lobo Loco. Právě za ním pak dorazil houslista Ondřej Petera a pro ten večer banjista David Špáta, aby si společně zahráli. Večer tak příjemně pokračoval a ke koupi byly i knihy dvou autorů – Lukáš Trejbal nabízel útlou knížečku poezie, kterou napsal společně s Miroslavem Salámem Jilemnickým, a Pavel Zdražil knihu básní, esejů a povídek nazvanou Salamandři veselice.

Autor: Zdeněk Hejduk