Městská knihovna v Kolíně se po úspěchu z loňského roku rozhodla tuto akci zopakovat. Předčítat se bude například z Františka Nepila, Ondřeje Sekory nebo Karafiátových Broučků. Děti budou mít kostýmy s tématy z přírody, takže knihovna bude plná broučků, květinek a zvířátek. Zlatým hřebem večera bude pro návštěva nedaleké pizzerie, kde děti budou moci na vlastní oči vidět, jak se pizza vyrábí.

Překvapení zažijí i děti v Zásmukách, ale o jaké překvapení se jedná, odmítla Anna Nouzáková prozradit. Jisté však je, že o zábavu bude náležitě postaráno. V počtu patnácti zde budou mladé slečny hledat indície k rozluštění Šifry mistra pohádkáře. Děvčata čeká i tzv. „světýlková procházka“, kdy s lampióny budou procházet ulicemi a házet do schránek svých učitelů pohlednice se vzkazy. Tradičním zpestřením této akce v Zásmukách bývá i pyžamová módní přehlídka, jež se těší velké oblibě.

Již čtvrté konání Noci s Andersenem probíhá v Kostelci nad Černými lesy, kde je program vytvářen spoluprací mezi základní školou a knihovnou. V Kostelci se noci účastní rekordní počet 32 dětí. Utvoří skupinky pojmenované podle pohádek, které si sami vybraly. Součástí programu je i návštěva muzea a hledání pokladu. Jídlo bude podáváno v Otesánkově jídelně, přičemž proviant zajistí rodiče zúčastněných dětí. V pohádkové dílně se budou vyrábět a malovat strašidla z Knihy o strašidlech. Druhý den po snídani se v areálu školy navíc konají velikonoční trhy, které ještě více ozvláštní atmosféru.

Tradiční součástí Noci s Andersenem bývá i sázení stromku, tzv. pohádkovníku. Na programu nesmí chybět různé soutěže, kvízy, hádanky, čtení pohádek, ale i volná zábava. Nově letos bude dětem nabídnuta možnost chatovat s kamarády z různých koutů republiky a sdělit jim své dojmy z tohoto pohádkového večera. Zvláštností této noci je, že děti v knihovně přespávají. Druhý den ráno je čeká snídaně a následná odměna ve formě diplomů za absolvování akce. Poté už se pro své ratolesti pomalu sjíždějí rodiče a pohádková noc pro ně tímto končí.

Noc s Andersenem vznikla roku 2000 na popud Svazu knihovnic a knihovníků k poctění památky narození dánského pohádkáře H. Ch. Andersena. Loni se této akce zúčastnilo kolem 22 000 dětí ze všech koutů Čech, Moravy a Polska.

Martina Ballová