Jak se tam dostali? Právě na pozvání. „Každý poslanec Evropského parlamentu si může pozvat stovku lidí. Já osobně jim naši práci rád ukáži, chci, aby si naši hosté sáhli na prostředí a vše viděli na vlastní oči. Evropská unie se u nás doma pořád tak nějak přehlíží, přitom se dotýká života každého občana,“ vysvětlil Cabrnoch. V luxusním autobusu cestovali výherci a účastníci soutěží vyhlašovaných a podporovaných Stipendijním nadačním fondem města Kolína, takže se tu sešla Miss Kolína Veronika Bendová se studenty, kteří zvítězili ve Photo Kolín či mladými literáty měřící své nadání v literárním klání včetně několika porotců nebo s divadelníky z dramatického oddělení Základní umělecké školy.

Všechny čekalo ubytování v hotelu v německém městečku Kehl, kde ráno při snídani mohli potkat poslance Libora Roučka nebo prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Účastníci obdivovali na procházce krásy nočního Štrasburku, povečeřeli ve stylové restauraci Le Gruber, návštívili Evropský parlament. Tady se přítomní dozvěděli nejen, jak celý kolos funguje, ale na vlastní oči viděli i hlasování a sami se mohli na cokoliv zeptat.

Někteří studenti kladli otázky velice zasvěcené. Nechyběla ani projížďka říčními kanály lodí. „Moc se mi to líbilo, načerpala jsem spousty zkušeností, je to pro mě zase nové poznání a zároveň jsem si odpočinula v dobré partě. Byl to ohromný zážitek,“ vyznala se při zpáteční cestě právě Veronika Bednářová. Celá výprava se vrátila do Kolína včera brzy ráno