Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenáře. Televize, internet, počítačové hry, to vše odvádí malé čtenáře od literatury, připravuje je ale o nepopsatelně krásné chvíle prožité v koutku s hrdiny pohádek, nebo dětských románů. První Noc s Andersenem mohli malí čtenáři prožít v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, souběžně s Hradištěm jí připravili ještě v Jičíně, Sobotce, Letohradu a Zlíně. Loni se k celostátnímu společnému projektu připojilo nejméně 314 knihoven a škol.

V pátek večer se na zahradě školy v Kostelci nad Černými lesy sešlo přes třicet dětí ze čtvrtých tříd s několika osmáky aby společně vysadili pohádkový strom. Odměnil se jim první soutěží, děti mu na oplátku slíbily, že se u něho sejdou přesně za rok a přivedou i další kamarády.

„Se čtením to u dětí není tak strašné jak někdy myslíme,“ uvažuje učitelka Romana Malkovská. „Pochopitelně, že škola není všemocná, pozná se když v rodině vztah ke knize není..“ Letošní Noc s Andersenem, byla v Kostelci ji po čtvrté , „První tři ročníky,“ vzpomíná učitelka Helena Piknerová, „jsem připravovala sama, letos jsme na vše již tři. Dětem se ale ve škole přes noc líbí, poznají ji jinak než z běžného pohledu.

Krátce před setměním se celá skupina přesunula do místního Muzea hrnčířství kde se seznámila s místními pověstmi, připravené byly i soutěže o ceny.. Soutěž byla vlastně jednoduchá. Děti musely mezi exponáty najít kouzlený hrníček, ty nejrychlejší dostaly diplom. Při druhé soutěži dávaly k sobě patřící pohádkové dvojice. Každý soutěžící bez ohledu na umístění dostal kousek pokladu z kouzelné truhly.

Z muzea následoval přesun do školy a do rána se vše točilo okolo knížek a čtení, byla vyhodnocena i třetí soutěž o nejkrásnější pohádkový klobouk.

Pavel Pávek