Po několika letech, kdy se dopolední sobotní program odbýval na sídlišti na parkovišti „U Jezevčíka“, se letos vrátil na Karlovo náměstí. A to hned s mezinárodní účastí, protože kapela Suchdolanka Josefa Košaty vloni přijala pozvání do italského města Casperia a nyní tuto návštěvu oplatila.
Z malebného italského městečka přiletěla početná výprava muzikantů a mažoretek i s tamním starostou. V sobotu ráno je přijal v obřadní síni kolínské radnice místní první muž Kolína Vít Rakušan.

„Bylo to příjemné setkání, společně jsme si povídali a zjistili jsme, že vaše město letos slaví sedm set padesát let od první písemné zmínky a my zase sto padesát let od sjednocení Itálie, takže to byla nejlepší chvíle k tomuto setkání. Navíc je nám stejně let a máme i podobné politické smýšlení – napravo od středu,“ shrnul setkání Stefano Petrocchi, starosta Casperie. On se šerpou v italských barvách a Vít Rakušan se starostovským řetězem na krku pak přihlíželi programu na náměstí, kde hrála Suchdolanka i Banda Musicale Cittadi Casperia a tančily domácí mažoretky Srdíčko vedené Jarmilou Pavlíčkovu a Bohemia Ivy Hamannové a samozřejmě mažoretky z Casperie oblečeny v italských barvách.

Na závěr prosluněného dopoledne zahrály oba orchestry dohromady pochod Kolíne, Kolíne a Pode mlejnem, Italové navíc ještě jako tečku svoji národní hymnu. Podletí pokračovalo v neděli odpoledne v sále Na Zámecké, kde zahrála Starostova dvanáctka Václava Kellnera a opět zatančily Majjorette de Casperi.

V sobotu pak Italové zahráli a zatančili ještě v Cerhenicích, zažili večerní setkání v zahradě podnikatelské školy, kde jich byla část ubytovaná a v neděli navštívili Kutnou Horu.

„Byl jsem tady ještě za časů Československé republiky a od těch dob se vaše země hodně proměnila, je čistší a upravenější. V Kolíně se mi velice líbila radnice a také jsem obdivoval náměstí, které prý bylo ještě nedávno zalité asfaltem, jak mi vyprávěla jedna z hudebnic Suchdolanky,“ vyznal se starosta Casperie.

Zdeněk Hejduk