Mezi místní vystupující velké dechové orchestry se to odpoledne vklínily jen dva mimo kolínské – hned následující Dechový orchestr BaŠaPa ZUŠ Karla Malicha z Holic a chorvatská mládežnická kapela Hrvatsko glazbeno društvo „Zrinski“ Donja Kaštela.

Dechový orchestr kolínské ZUŠ střídavě dirigovali Lucie Rapčáková a Lukáš Bořek, který si zazpíval i Šípkovou Růženku z repertoáru Jiřího Scheligera. Později si převlékl oblek, aby dirigoval společně s Vladimírem Zemanem i zpíval s dalším místním Velkým dechovým orchestrem Kolín - Dolní Chvatliny, který mimo jiné zahrál znělku před slavnostním zahájením, na které vedení města a organizátory pozval nový moderátor festivalu, herec Kryštof Bartoš. Starosta města Michael Kašpar vtipně přivítal i zahraniční účastníky, kteří se mu odměnili potleskem a hlasitým projevem.

Orchestr i s dvěma dětskými zpěváky Aničkou Kučerovou a Markem Francem sáhl mimo jiné i ke skladbám z repertoáru Eltona Johna nebo dokonce rockové pomalované kapely Kiss. Mezi dechovými orchestry toho dne hrála prim tradiční Harmonie 1872 se třemi střídajícími se dirigenty, zahráli i směs písní skupiny ABBA s doprovodem mažoretek Srdíčko. Mezi tím vším hemžením místních muzikantů se s grácií a jako politá živou vodou pohybovala seniorská jednatelka kolínského Klubu přátel Františka Kmocha Hana Zrůstová v roli moderátorky kolínské mládežnické televize.

Dechovou hudbu doplnily také mažoretky. | Video: Deník/Zdeněk Hejduk

Na všechny jmenované orchestry přišli jejich nejvěrnější fanoušci a samozřejmě festivaloví návštěvníci, pořád ale bylo hodně připravených židlí prázdných a před pódii místo, nakonec na parketu tančily hlavně mažoretky, kromě Srdíčka i Vergillio. První změna nastala už se zvukovou zkouškou Kolínského Big Bandu, který je dnes špičkovým a bez přehánění na profesionální úrovni hrajícím tělesem včetně vokalistů Petra Konývky, Alžběty Kosinové a Johanky Jeřábkové. A mladý, charismatický dirigent Zdeněk Němec, hrající ještě na pozoun a tentokrát i basovou kytaru, tomu dává tu potřebnou spojující šťávu.

Dohromady nabídli melodie swingové, filmové i muzikálové, Petr Konývka zazpíval hit Jiřího Korna Yvetta, který snad Petr Janda chystající se v šatně Městského společenského domu neslyšel a až ke konci setu přišel očekávaný host - zpěvačka, herečka a spisovatelka Berenika Kohoutová, která s podporou všech tří kmenových zpěváků zazpívala především písničky z repertoáru Marty Kubišové, kterou ztělesňuje ve stejnojmenném muzikálu: Nechte zvony znít, Nepiš dál a S nebývalou ochotou. Na poslední skladbu slíbila vzít na pódium svoji dceru a slovo dodržela.

Kolínský Big Band vystoupil s hostem Berenikou Kohoutovou. | Video: Deník/Zdeněk Hejduk

Vzhledem k tomu, že se dle harmonogramu začínalo lehce později, protože někteří muzikanti včetně dirigenta se museli přemístit a převléknout z předchozího hraní s dechovým orchestrem na vedlejším pódiu, muselo se končit bez plánovaného finále, i tak to byl první vrchol festivalu. Ten druhý vypukl vzápětí. Všem diskutujícím na sociálních sítích o tom, která muzika na festival patří a která ne, dal pádnou odpověď následující hudební set legendární kapely Olympic. Najednou se náměstím nedalo projít, masa lidí byla i po stranách, nakonec dění na pódiu zprostředkovávala velkoplošná obrazovka.

Petr Janda se souputníkem basovým kytaristou Milanem Broumem, bubeníkem Martinem Vajglem a klávesistou Pavlem Březinou rozjeli hudební mejdan peckou Vlak, co nikde nestaví a pak sázeli, s výjimkou novinkové a jak řekl Janda „vlajkové lodi nové desky Kaťata“ skladby Pálím tvář, jeden nesmrtelný hit za druhým. A publikum jim šlo na ruku, zpívalo nejen refrény, ale často celé písničky: Dynamit, Otázky, Já (Sobectví) až po závěrečnou Dej mi víc své lásky, kterou odzpíval mnohatisícový dav v podstatě sám.

Zaplněné náměstí uchvátil legendární Olympic. | Video: Deník/Petr Procházka

„Nevím, jak nám to vyjde, on nám ten program píše pokaždý někdo jiný,“ vtipkoval v úvodu hodinového koncertu Petr Janda. Kdo se podíval na hodinky a harmonogram věděl, že tohle ještě není úplný konce – vešla se ještě Jasná zpráva a Dědečkův duch a pak definitivní tečka v podobě společné fotky se zaplněným náměstím.

Botka za oslavou hudby, zpěvu, dobré nálady a společné pospolitosti - při rozsvícených mobilech a chorálech nesoucích se náměstím se draly do očí slzy štěstí. Hudba je jenom jedna! I po tomto dech beroucím zážitku ještě pořád zůstalo hodně fanoušků, kteří si přes půlnoc dali sympatické sepětí lidovky s cimbálem a bigbítem s bicími, a především vypíchnutou basovou kytarou v podání kapely Moravians se zpěvačkou a modelkou Eliškou Bučkovou.

První festivalový den předjubilejního ročníku Kmochova Kolína nasadil laťku kvality a návštěvnosti hodně vysoko, v sobotu již od rána pokračuje dalším bohatým programem.