Vzhledem k plánované rekonstrukci Komenského parku tentokrát na Kmochově ostrově zahrály dvě malé dechové kapely. Jejich fanoušci zaplnili všechny připravené židle a nadšeně si zpívali lidové i zlidovělé písničky nejdříve s kapelou Boršičanka Antonína Koníčka. Předěl obstarala romská dětská taneční skupina Čercheničky a pak se na pódiu chystala parta, která ony diváky nejvíce přilákala. Pro tuto příležitost se pojmenovala Jiří Škvára a jeho muzikanti, přičemž právě Jiří Škvára zpívá v Kolíně často a je zde velice oblíbený.

Ze závěrečného dne Kmochova Kolína. | Video: Zdeněk Hejduk

Když se muzikanti nazvučili, promluvil k přítomným Václav Hlaváček, kapelník Krajanky, s níž Škvára také zpívá. “Bohužel jej musím omluvit, byli jsme spolu na festivalu, kde se složil, odvezli jej na JIP, dostal do srdce budíka a vypadalo to s ním dobře. Po dvou týdnech šel na plánovanou kontrolu a naměřili mu tak nízký krevní tlak, jako by už ani nežil. Takže nesmí vyvíjet vůbec žádnou aktivitu,“ omluvil hlavní hvězdu. Naštěstí Jirka, jak mu v Kolíně všichni říkají, koncert naplánoval coby setkání přátel, takže mohl zaskočit další zpěvák Krajanky Vráťa Velek a Ivana Zbořilová a společně, stejně jako předchozí kapela, rozezpívali areál. Václav Hlaváček pozval také na pódiu ke zpěvu tajemnici místního Klubu přátel Františka Kmocha Hanu Zrůstovou.

Ze závěrečného dne Kmochova Kolína. | Video: Zdeněk Hejduk

Mezi zkouškou a provedením Monstrkoncertu se na Karlově náměstí odehrály dvě akce – pětačtyřicetiminutová taneční show s výhradně domácími tanečnímu skupinami počínaje dospělými tanečníky z Kocoura Modroočka přes členky skupiny Vergillio tentokrát v baletní podobě až po malé děti s pohybem teprve začínajících, a koncert maďarského orchestru Csolnoki Fúvószenekar. Pak už vypukl onen očekávaný koncert přítomných orchestrů. V jeho první části zahrály na dvě stovky muzikantů z Jeseníku, Dolního Benešova, Uničova a Košic a přehrály světový pochod, filmovou muziku či pro podobný orchestr zaranžovanou skladbu od rockové kapely Coldplay.

Ze závěrečného dne Kmochova Kolína. | Video: Zdeněk Hejduk

Pak na pódium zasedlo dalších více jak dvě stě padesát hudebníků, aby zahráli skladby od skladatelů Julia Fučíka, Vadima Petrova či klasika Bedřicha Smetany, ale v druhé části i populárnější melodie, z nichž dvě na trubku sólově zahrál Jan Pohořalý a kromě jiných i dvě z repertoáru Jiřího Korna zazpíval další host, herec a zpěvák Jan Cina, s jednou mu v duetu pomohla vokalistka Městské hudby Františka Kmocha Zuzana Konvalinová. Na tradiční finále se všichni spojili v mohutný orchestr bezmála osmi stovek hudebníků, připojily se skupiny mažoretek a v perfektní atmosféře se náměstím nesly tři nejznámější skladby Františka Kmocha: Jara mládí, Muziky, muziky a Kolíne, Kolíne.

Ze závěrečného dne Kmochova Kolína. | Video: Zdeněk Hejduk

Toto velké finále ale nebylo úplně vším, co nedělní program nabídl. V poslední době se stala tradicí závěrečná Doderná s netradičním interpretem. Této role se letos ujala dechová kapela Provodovjané s výtvarníkem, hudebníkem, spisovatelem, tanečníkem a zpěvákem Františkem Skálou, proslaveným coby vokalistou tanečního orchestru MTO Universal a především Tros Sketos. Ten s Provodovjany interpretuje své písně o stáří a smrti jako Loučka zelená o rozptylové loučce, Na krchově vrzly dveře, Září či žižkovský song Na Pangráci. Před pódiem se také v tu chvíli sešli milovníci alternativní muziky mezi jinými muzikant a překladatel Jiří Popel, bubeník kapely Wohnout Jiří Zemánek, šéf kultovní hospody La France Láďa Franc, zakladatel pantomimy Zdeněk Běhal a mnoho dalších.

Hezká a netradiční tečka za letošním festivalem jen dokázala, že během tří dnů je přehlídka schopna přilákat pestrou směs fanoušků. Za rok Kolín čeká jubilejní šedesátý ročník, který se zcela určitě uskuteční v tradičním a osvědčeném duchu, po něm by možná byl čas na některé dílčí změny, zrovna třeba v nedělním Monstrkoncertu.