Novinkou letošního ročníku je volný vstup díky sponzorovi, který nabídl městu dlouhodobou spolupráci při pořádání festivalu a stal se jeho generálním partnerem. Společnost nabídla uhradit příjmy ze vstupného, které se pro letošní rok vypočítají jako 1,2 násobek příjmů loňských.

Na první pohled skvělá zpráva, ozývají se ale i hlasy s jistými obavami. „Když se někam neplatí vstupné, natáhnou se tam bezdomovci, nepřizpůsobiví a další. Měli dát alespoň symbolické vstupné," soudí Ludmila Vránová, která je prý pravidelnou návštěvnicí Kmochova Kolína. Shoduje se s ní i Anna Melíšková. „Bylo příjemné dát si večer víno, projít se festivalovým městem. Teď se obávám, že to bude jiné. Když tam bude moct kdokoli projít bez vstupného, bude tam víc opilců a kapsářů," myslí si Melíšková.

Starosta Vít Rakušan říká, že vedení města kritické hlasy a obavy zaznamenalo. „Ale například v zahraničních partnerských městech se ani v jednom na největších městských slavnostech neplatí vstupné. Říkají, že s tím zásadní problém nemají," řekl starosta. Ten také věří, že ani v Kolíně při velkém festivalu žádný problém nebude. „Naopak organizační tým věří, že to přivede nové návštěvníky a bonus pro hudebníky, že budou mít plné náměstí a budou mít pro koho hrát," dodal starosta.

Kmochův Kolín bude tradičně probíhat na několika scénách, z nichž každá je zaměřená na jinou cílovou skupinu. Hlavní scénou festivalu bude jako vždy Karlovo náměstí, kde se od pátku do neděle budou střídat dechové soubory, české i zahraniční, malé i velké v doprovodu mažoretkových skupin různých věkových kategorií.

Kolínské orchestry se představí zejména v pátek, sobota bude patřit pozvaným orchestrům a neděle hostům ze zahraničí. Tradiční průvod městem bude začínat v sobotu odpoledne u Vodního světa. Jeden z hlavních prvků celého festivalu monstrkoncert bude probíhat v neděli.

Tradičně se představí kolínské orchestry Městská hudba Františka Kmocha, Harmonie 1872 Kolín, Velký dechový orchestr Kolín Dolní Chvatliny a Mládežnický orchestr ZUŠ Františka Kmocha.

Alternativní scénou bude v pátek chrám sv. Bartoloměje, kde se odehraje tradiční Nocturno a v sobotu večer kolínská synagoga s komorním programem.

Návštěvníci letošního festivalu se mohou těšit na Hradišťan a Spirituál kvintet, Janu Kirschner, Mňágu a Žďorp, Kolínský Big Band s Davidem Krausem, Pekaře, Lauru na její tygry, Naďu Urbánkovou, dechové orchestry z Chorvatska, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska s mnoho dalších vystupujících.

Po roční přestávce se do programu vrací Mezinárodní festival běhu. „Opět se startuje u chrámu sv. Bartoloměje a poběží se pěkná trase ke klavarskému jezu, pak podél Labe zpátky. Vybrat si lze 15 nebo sedmi kilometrovou trasu. Je příjemné ranní festivalové město spojit i se sportem," podotkl starosta.