„Naše kořeny jsou sice hluboko v Nymburku, ale místně patříme spíše na Kolínsko, kytarista Michal Žáža je přímo z Kolína, bubeník Jula Botoš žije ve Velimi a já v Pečkách,“ směje se zpěvák Ondra Marek. I proto si Roxor zvolil pro křest kulturák v Nymburku a coby hosty si pozval spřízněné kapely - legendární Telegraf, metalový Straton a skupinu Alice in Madness. Role kmotra desky se ujme moderátor Rádia Beat Honza Tomek. „Celý křest bychom chtěli zaznamenat na DVD, takže je pozvána nejen špičková zvuková technika, ale samozřejmě i několik kameramanů, nebude chybět pyrotechnika a v rukávu máme ještě několik překvapení, které samozřejmě nechceme předem prozrazovat,“ jsou tajemní muzikanti.


Myšlenky na desku uspíšilo festivalové vítězství


Deska dostala název Cesta do pekel a muzikanti si ji natočili v domácím studiu a později smíchali ve studiu Pavla Marcela, kterého fanoušci jižanského rocku znají jako kytaristu kapely Pumpa. „Spolupráce s ním byla výborná, nahrávali jsme v noci, ale vše perfektně fungovalo, přestože některé písničky jsme dodělávali až tam,“ chválí Ondra Marek i Michal Žáža. Že deska vychází právě v tomto čase, zapříčinilo vítězství Roxoru u diváků loňského TPCA Beat Festu a s ním spojená finanční odměna padesát tisíc korun. „My jsme CD neplánovali, uvažovali jsme o něm tak za dva roky, ale při podpisu smlouvy s automobilkou při předávání peněz za vítězství, jsme jej do roka slíbili. A to nás nakoplo,“ potvrzuje Ondra Marek a muzikanti svůj slib dodrželi. Na letošním festivalu už hráli coby hosté a novinářům či přátelům rozdávali CD i s barevným vytištěným bookletem. „Ale v době podpisu smlouvy jsme měli hotovou jednu skladbu a nakonec jsme ani moc šuplíků neotevírali,“ smějí se Ondra a Michal.


Výborný zpěvák Marek si napsal texty sám


Deska obsahuje jedenáct skladeb stylově spadajících do melodického metalu občas s až speed metalovými bicími. Největší výhodou a devízou Roxoru je fakt, že jeho zpěvák Ondra Marek si napsal sám i většinu textů, takže se sám sobě strefuje do pusy, navíc jej nahrávání zastihlo ve výborné pěvecké kondici. To se projevilo nejvíc v hitové skladbě Neotvírej či v dalším aspirantovi na hit, skladbě Království samoty. Že textař Ondra Marek není žádný teeanager dokazuje častá přítomnost smrti v jeho slovních obratech, přestože k tomuto hudebnímu stylu koketování s posledními chvílemi člověka patří. Působivý je už úvodní tlukot srdce, po němž následuje metalové vyznání i s vyjmenováním ikon žánru. V titulní Cestě do pekel už se to hemží smrtí, krví a převozníkem, v Posledním flámu čeká černý kočí v Království samoty zase duší táhnou černý vrány. Přesto je deska v mezích optimistická a právě při poslechu Posledního flámu se nabízí obrázek zaplněného sálu s půllitry piva nad hlavou zpívající si refrén: „Tak tě tu vítám, jen pojď se napít, máme tu rozjetej flám…“ Skladbu Mistr Houdini zahajuje bubenická tuš jak před cirkusovým číslem a téměř absolutní rým Houdiny/hodiny. Jediná balada nebo li ploužák je krásné vyznání S puškou v řadě stát mísící dětské hry s pacifismem v tom nejlepším slova smyslu. Kromě členů kapely se na nahrávání podílela řada hostů, zpěvačka Iva Balcarová, hráčka na klávesy Markéta Neřoldová, kytaristé Pavel Štrob a Martin Holandr a zpěvák Míla Křovina.


Správnej směr? Jedině rock and roll!


Kapela Roxor si nehraje na žádné umělce, v tomhle žánru už se dá těžko přijít s něčím novým, ale deska je to poctivá a valná většina skladeb na ní zaznamenaná si na tancovačkách v kraji své posluchače zcela určitě najde. Jak zpívá Ondra Marek v písničce Správnej směr: „Správnej směr, jedině rock and roll.“ A o to jde! A navíc: „Na dnešní křest si i smrtka sehnala nový ksicht,“ upozorňuje kapela na inovaci svého maskota s kosou nadepsanou Roxor.

Zdeněk Hejduk