Svatý Mikuláš

Na zámku Kačina ve Svatém Mikuláši se koná dnes od 15 hodin slavnostní zahájení výstavy s názvem Zahrady a parky hraběcího rodu Chotků. Zámek je s tímto rodem úzce spjat, nechal ho postavit Jan Rudolf Chotek z Chotkova jako zámeckou knihovnu s divadlem.

Uhlířské Janovice

Výstava k výročí 1. světové války nazvaná Ztracená generace je do konce prázdnin k vidění v minigalerii Kulturního a informačního centra v Uhlířských Janovicích. Výstava Ztracená generace je zapůjčena ze Středočeské vědecké knihovny.

Kolín

V synagoze můžete navštívit výstavu Odhalené osudy dětí za holocaustu z Kolína a okolí II. Výstava, na níž se podíleli studenti kolínských škol, pojednává o dalších osudech dětí, odsunutých při transportech Židů do Terezína.

Kersko

Výstava obrazů a ilustrací známého autora Rychlých šípů a Slabikáře Václava Junka je k vidění v lesním ateliéru Kuba v Kersku až do konce srpna. Soubor obrazů dal dohromady syn autora. Otevřeno je tam denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.

Kouřim

Na vesnici byl kovář jednou z nejdůležitějších postav. Koval výrobky pro chod domácnosti, podkovával koně a v neposlední řadě fungoval často i jako felčar způsobilý například k trhání zubů. S tímto starým řemeslem se můžete seznámit v sobotu v kouřimském skanzenu od 10 do 18 hodin. Po celý den si nejen děti budou moci vyzkoušet vykovat vlastní hřebík pod dohledem kovářského mistra Zdeňka Grausama či vyzkoušet hod podkovou. Ve stínu stromů se můžete společně s dětmi zaposlouchat do příběhu o statečném kováři a popíjet lektvar z bylinek zdejších zahrádek.

V chalupách můžete zároveň zhlédnout výstavu Od Markéty k Matičkám, která ve velké světnici rychty z Bradlecké Lhoty a ve statku z Týřovic připomíná lidové obyčeje, jež se vztahovaly k období vrcholícího léta. K uvedeným svátkům se vázal zejména dnes již zapomenutý zvyk žehnání bylin a semen obilí jako prvotin sklizně.

Kolín

Dieselový provoz nabízí po celý víkend Kolínská řepařská drážka. V nádražní budově v Sendražicích můžete navštívit muzejní expozici zaměřenou na historii kolínské drážky a dalších polabských drážek. Dozvíte se také něco o pěstování a zpracování řepy. Trať výletního vláčku je doplněna o naučnou stezku Za historií řepařské drážky a okolí. Na zastávkách jsou herní prvky pro děti, posezení, na Výrovně s možností grilování. Na konečné stanici v Býchorech na vás čeká dětský park s atraktivními herními prvky a s příjemným posezením v přírodě.

Fotogalerie: Řepařská drážka zahájila sezónu

Kácov

Akce s názvem Račanské hudební léto již poosmé zpestří víkendové volno v Kácově. Tuto sobotu od 16 hodin zahrají Račanští hudebníci, o hodinu později pak skupina Martina Zemana. Tóny obou formací zazní odpoledne Pod Lípou v Račíněvsi, v části městyse Kácov.

Sedmihorky

Divadelní a hudební festival Sedmihorské léto pokračuje už dnes od 20 hodin. Diváci zhlédnou divadelní komedii Nebyla to pátá, byla to devátá. V hlavních rolích se představí Josef Carda, Jana Švandová a Rudolf Hrušínský.

Poděbrady

Ekocentrum Huslík v Poděbradech při Stanici pro zraněné živočichy pořádá v sobotu 22. června akci s názvem Žně z cyklu Polabskou krajinou a tradicemi našich předků. Zájemci mohou uctít plodivou sílu otce Slunce a matky Země. Sraz je v 18 hodin na Huslíku, odkud se účastníci přesunou na 19. hodinu na vrch Oškobrh. Všichni společně připraví očistný oheň, oltář a hostinu. Uváží panny a panáky v obilí a popovídají si o oslavách spojených s oslavou žní, projdou očistným rituálem a společně stráví noc na Oškobrhu. Účastníci oslav sebou mohou vzít rituální předměty na oltář, snop obilí na výrobu panny a panáka, jídlo, ideálně připravené z vlastní úrody, vodu a pití podle své chuti pro sebe i ostatní. Dále je dobré mít sebou čelovku, svíčky, bubny a další hudební nástroje. Všichni společně stráví noc venku, budou pozorovat hvězdy a přemýšlet při měsíci v novu o nových myšlenkách.

Vrátkov

Pouťovou zábavu si budou moci užít obyvatelé Vrátkova a okolí v sobotu od 20 hodin. Akce se koná u místní hospody U Emila za každého počasí, vstupné je zdarma. Vyhrávat bude kutnohorská kapela 4G.

Kutná Hora

Kapela Double Guitar Band zahraje dnes od 17 hodin na Palackého náměstí v Kutné Hoře. Posluchače potěší jazzem a swingem. Koncert se koná v rámci akce Otevřené čtvrtky, která má oživit centrum města.

Čáslav

Autobomily značky Porsche se zastaví na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi. Sraz vozů se uskuteční v sobotu 22. července v dopoledních hodinách. Lidé se mohou těšit na třicet až čtyřicet vozů.

Kutná Hora

Komentovaná prohlídka jezuitské koleje se uskuteční tuto sobotu v 15 hodin. Návštěvníci se dozví nejen o historii stavby, ale také o vnitřních výmalbách či o historii řádu Tovaryšstva Ježíšova.

Vlašim

Stand up comedy show Na Stojáka přivítají v sobotu od 20 hodin diváci ve vlašimském baru Na Koupáku, ve sportovním areálu Na Lukách. Večerní akci plnou humoru navštíví Ester Kočičková, Petr Vydra nebo Vojtěch Záveský.

Sedmihorky

Divadelní a hudební festival Sedmihorské léto pokračuje už dnes od 20 hodin. Diváci zhlédnou divadelní komedii Nebyla to pátá, byla to devátá. V hlavních rolích se představí Josef Carda, Jana Švandová a Rudolf Hrušínský.