V kouřimském skanzenu se chystá masopust
Kouřim – V neděli 11. února od 10 do 16 hodin uvede Muzeum lidových staveb v Kouřimi Masopust, který je oblíbenou slavností plnou hudby, tance, masek a dobrého jídla, pojatou v historickém duchu. Ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink vysvětluje, že pro tehdejší lidi byl veselicí, která se ale výjimečně nepojila s církevním svátkem: ,,Konec masopustu je jedním ze základních projevů přechodových rituálů v lidovém prostředí spojených s koncem zimy, blížícím se začátkem jara a zahájením zemědělských prací.“

Vy si ho v neděli ve skanzenu můžete užít hned třikrát: v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Průvod pestrobarevných tradičních masek z Hlinecka, který povede tradiční postava laufra práskajícího bičem, a který bude doprovázený hudbou a tancem v podání národopisného souboru Kohoutek z Chrudimi, obejde historická stavení muzea. Muzejníci v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní poví návštěvníkům o tradicích masopustu. Budou se smažit a ochutnávat šišky a koblihy, děti i dospělí si vyzkouší výrobu krepových růžiček či vozembouchu, a nebude chybět ani zabijačka. 

Na zajímavou přednášku zve společenský dům
Kolín – Ve středu 7. února se můžete od 18.00 hodin zúčastnit poutavé přednášky dvou cestovatelů Pavla Chluma a Petra Kvardy, kteří představí v Městském společenském domě v Kolíně své cesty k starodávným mayským stavbám a na ostrovy Karibiku. Za vstupné zaplatíte 100 Kč.O historii Veigertovského domu se nyní dozvíte více
Kolín – Přímo ve Veigertovském domě se stále můžete ponořit do historie tohoto objektu, který od roku 2016 opět slouží potřebám kolínského muzea. Expozice seznamuje návštěvníky s historickým a stavebním vývojem domu od 13. století do současnosti. Archeologické nálezy pocházejí z let 2014 – 2015. Nově otevřenému sklepení dominuje model, který přibližuje podobu domu na počátku 19. století. Jednotlivé fáze vývoje pak uvidíte přímo na místě.

Maturanti obchodní akademie se dočkají plesu
Kolín – Také tento pátek 9. února bude parket Městského společenského domu v Kolíně zasvěcený maturitnímu plesu, který si tentokrát v povznesené a možná i pohnuté náladě odbude třída 4.B Obchodní akademie Kolín. Ples se veřejnosti otevře v 19.00 hodin.

Na reprezentační ples zve kolínský Hotel Theresia
Kolín – Na pátek 9. února je v Kolíně připravený ještě jeden slavnostní bál, který už popáté organizuje Hotel Theresia. Na plese zahraje taneční orchestr James Band, hostem večera budou Heidi Janků a Stanislav Hložek. Součástí vstupného v hodnotě 500 Kč bude i raut.

Zúčastněte se kulturně turistického výšlapu
Červené Pečky – Máte-li v oblibě pohyb na čerstvém vzduchu, obzvlášť pokud je spojený se zajímavým turistickým cílem, pak se přidejte v sobotu 10. února k nadšencům pro osvěžující pochody z Červených Peček, kteří pořádají výšlap z tohoto městyse, jenž bude zakončený v Kutné Hoře v Dačického domě. Sraz všech, kteří se nebojí zimy ani chůze v přírodním terénu, bude v 9.00 hodin na náměstí v Červených Pečkách. Průběh cesty už je také známý. Půjde se přes Vlčí hory a vrch Kuklík až do Kutné Hory, kde následně všichni absolvují v Dačického domě skupinovou prohlídku. Energii pak výletníci hromadně dočerpají v některé z kutnohorských restaurací.
Pochod vyjde zúčastněné na 80 Kč, které je možné zaplatit v prodejně Textil a galanterie v Červených Pečkách. Rezervovat místa na výlet si můžete rovněž na webu městyse Červené Pečky v sekci Kulturní komise.