Kostelec n. Č. l.- Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby zazpívají a zahrají muzikanti z okolí Ondřejova, Mnichovic a Říčan na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Koncert, který diriguje Jan Erricson, tam začne 26. prosince v rovných 17 hodin.

Pečky - Prodejní výstavu zajímavých obrazů Aleny Veselé a Jiřího Čapka pořádanou Městskou knihovnou Svatopluka Čecha v Pečkách je možno zhlédnout ještě do 22. prosince. Přístupná je během běžné provozní doby městské knihovny. 

Český Brod - Boží hod vánoční si můžete s celou rodinou ozvláštnit prohlídkou živého betlému a notováním koled spolu s chrámovým sborem v kostele sv. Gotharda. Setkání je naplánované na 15. hodinu, o hodinu později bude zahájená výstava tradičních betlémů.

Kolín - Na Boží hod se chystá živý Betlém v Komenského parku. Od 14 hodin si budete moci prohlédnout betlémskou stáj, živá zvířata, zhlédnout vánoční divadelní scénku, zazpívat si koledy, občerstvit se vánočkou a horkými nápoji a odnést si domů betlémské světlo. 

Úvaly - Česká mše vánoční zazní 23. prosince od 18 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie – Zvěstování Páně. Účinkovat bude Spojený pěvecký sbor, smyčcové kvarteto, varhany diriguje Jakub Novák. Vstupné na koncert bude dobrovolné.

Kouřim - Ve skanzenu se do 30. prosince můžete seznámit s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do Tří králů. Instalace v chalupě z Budče přibližuje atmosféru přástek s tradičním pohoštěním. Adventní čas připomínají také různé způsoby věštění a tajemné obchůzky maškar – Barborek, Ambrože a Lucek. Ve světnici domku z Krchleb se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky. V rychtě z Bradlecké Lhoty si prohlédnete svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování. Instalace v domě z Jílového vás seznámí s dnes téměř zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří. 

Kolínsko - Betlémské světlo vnese do vašich domovů harmonii a boží požehnání. O jeho rozšíření na celém našem území se zasadily oddíly skautů. Den před Štědrým večerem máte ještě poslední příležitost dojít si pro betlémské světlo, které budou skauti rozdávat na vodárně v Kolíně. Ochotně podarují všechny, kteří se tu zastaví mezi 13. až 15. hodinou. Novinkou letos bude, že si pro něj budete moci dojít také 22. prosince v době vyučování na 7. základní školu v Kolíně. Pro vzácný plamínek přímo z Betléma si můžete přijít také například na náves ve Vyžlovce, a to 23. prosince od 14 do 15 hodin a dokonce u přímo na Štědrý den do zasedací místnosti Městského úřadu v Kostelci n. Č. l. v době od 14. do 15.30 hodin. Na Štědrý den si budete moci svíčku připálit také u zvoničce v Jevanech v době od 14 do 15 hodin. 

Kolín – Vánoce po Valašsku lze prožít s kapelou Fleret a Zuzanou Šulákovou 21. prosince v městském divadle. Koncert začne v 19 hodin. Kapela přiveze do Kolína vánoční program a s sebou dceru legendární zpěvačky Zuzanu Šulákovou, v jejímž podání zazní hodně krásných valašských koled, ale i největší hity kapely jako Zafukané, Večer křupavých srdíček, Vizovice a další.

Český Brod – Ve čtvrtek 21. prosince od 19 hodin v českobrodském kostele sv. Gotharda zazní česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby Hej, mistře. Účinkovat bude komorní orchestr Vos Bohemica, pěvecký sbor Vos Bohemica a Čáslavská chrámové schola. Vstupné dobrovolné.

Cerhenice – Sváteční půlnoční mše se v kostele sv. Jana Nepomuckého uskuteční 24. prosince od 22 hodin. Doprovodnou hudbu zajistí ředitel základní školy, letitý učitel hudby Luděk Kinkal. Nebude chybět audiovizuální přenos na obrazovky před kostelem, tepelné zářiče ani teplé občerstvení.

Chotutice – 27. prosince zahraje Argema a Telegraf v Chotuticích. Na kapely se můžete těšit v kulturním domě od 21 hodin. 

Kolín – Do 7. ledna je v Červinkovském domě k vidění výstava Vánoce v měšťanském domě. Přijďte do slavnostně laděných interiérů vonících jehličím a cukrovím. Instalace přibližuje vánoční obyčeje 19. století v městské společnosti. Právě v tomto období se začaly profilovat do podoby, jak je známe dnes. Návštěvníci uvidí tehdejší způsoby zdobení vánočního stromku, který do českých zemí přinesl z Německa na počátku 19. století Jan Karel Liebich, ředitel tehdejšího Stavovského divadla. K vidění bude slavný Alšův betlém, dobové pohlednice či hračky. Neodmyslitelnou součást vánočních svátků tvořila specifická kuchyně se zvláštními pokrmy a cukrovím. Návštěvníci se seznámí s kulturou stolování a v kuchyni uvidí přípravu vánočního cukroví. Část výstavy se věnuje tradicím německého obyvatelstva, jež bylo součástí tehdejších českých měst.