Na pódiu vedle altánku vystoupily dvě kapely, místní The Countries a především legendární Hop Trop, trojice muzikantů, kteří spolu hrají už čtyřicet let. Právě jejich nesmrtelné hity zřejmě přilákaly zatím nejvíce lidí v historii konání těchto akcí. „Jezdím sem už deset let, ale tolik lidí tu nepamatuji, dnes jsme museli vybalit narychlo ještě jednu pípu,“ dělil se o zkušenost Karel Biško z jednoho ze stánku nabízejících občerstvení.

Po sedmnácté hodině přítomné přivítal Petr Kesner, vedoucí zmíněného městského odboru, a Petr Zavřel z místní charity, aby poté pódium předali zpěvačce Alžbětě Kosinové, která s rockery z bývalých kapel Kulatá Krychle a Alžbetiny Sosny jednou do roka nacvičí a pod názvem The Countries přehraje světové hity ve stylu moderní americké country a jižanského rocku. To druhé podtrhla skupina i tím, že při rozloučení s posluchači zahrála hymnu všech fanoušků jižanské muziky Sweet Home Alabama od americké kapely Lynyrd Skynyrd. A nejen s ní hudebníci sklidili zasloužený úspěch.

Ladislav „Huberťák“ Kučera, Jaroslav „Samson“ Lenk a Jaromír „Šroub“ Vondra přišli, naladili a od první písničky byli posluchači jejich. „Je to tak jednoduché,“ usmíval se jeden z mnoha přítomných kolínských muzikantů všech žánrů, protože u táboráku písničky trojice Hop Trop zpívá prostě každý.

„Tady nedaleko, v Kutné Hoře, za námi přišel jeden mladík, na džísce měl asi deset kilo hřebů a chtěl zahrát tu o té řece. Vyjmenovali jsme mu všechny naše vodní písničky, až jsme se domluvili na Amazonce. Ta je ale o všem možném, jen ne o řece,“ bavil Samson fanoušky a přitom uvedl jeden z jejich největších hitů, který si zpívali úplně všichni.

To už ale diváci byli skryti pod deštníky či pláštěnkami, možná i proto, že kapela zahrála písničku Obchodník s deštěm, a tím jej přivolala. „Nevěřte na pověry,“ uklidňoval ještě před prvními kapkami po oné skladbě Huberťák, který mezi písničkami bavil veselými historkami, neváhal ale ani pokárat fanoušky, kteří ho rušili hlasitějším mluvením. Navzdory dešti si již trošku prořídlé auditorium vytleskalo ještě dva přídavky.

Příští bod letošního Kolínského kulturního léta se odehraje u chrámu svatého Bartoloměje a bude zase nést v duchu jiného hudebního žánru, představí se totiž Czech Philharmonic Jazz Band.