Od třetího dubnového úterý se opět proměnila výstava v Galerii Města Kolína nacházející se v podkroví Městského divadla. Slavnostní vernisáží tam své obrazy představila rodačka z Frýdku-Místku a absolventka brněnské vysoké výtvarné školy Marie Butula Cichá.

Aleš Rezler, kurátor zdejších expozic, o autorce řekl, že ve se své tvorbě věnuje figurální malbě popisující zdánlivě absurdní situace se specifickým humorem a dekadentní nadsázkou, do něhož vkládá temnou ženskou mystiku. „Tyto obsahy ovšem skrývají i reálná nebezpečí, ekologický obraz současné krajiny, zdevastované přírody, všudypřítomné sucho, nebezpečí požáru, metamorfované postavy, které jsou metaforami vnitřních úzkostí, vyjádřením niterných pocitů ze stávající reality,“ konstatoval.

Malířka vystavená plátna zaplňuje lesními krajinami s antropomorfními postavami, adolescentními ahasverkami či městskými příběhy. „Ve spojení s jejími kresbami a obrazy se mluví o vizuální bajce. Obrazy ale nejsou až tak mravoučné jako sžíravě sarkastické, alarmující, komentují soudobý stav vyprahlosti mladé generace,“ dodal k tomu Rezler.

Vernisáž hudebně doprovodil nejen na pozvánce avizovaný kytarista Roman Čermák, ale ještě jeho spoluhráči hráčka na violu Lenka Jedličková a kontrabasista Marek Lánský.

Zajímavé obrazy jsou k vidění především o přestávkách divadelních představení až do 15. června.