„Jsou to portréty lidí, které mám rád a z nichž už spousta není mezi námi, zachycené na místech, z nichž některé už dnes neexistují. Jsem rád, že jste přišli i v tomto mrazu,“ vyznal se v úvodu vernisáže autor. Kromě jiných do prostoru pověsil třeba snímek Bohumila Hrabala zachycený u něj doma v Libni, mladého Václava Havla v redakci Lidových novin, Milana Kundery v další novinové redakci, Jiřího Koláře u stolku v kavárně Slávie či Oty Pavla na chodbě nakladatelství, nechybí ani portréty básníka Františka Hrubína, spisovatele Ladislava Fukse nebo undergroundového novináře Františka „Čuňase“ Stárka a mnoha dalších.

„Jsem rád, že jsem je mohl vystavit a nejsou už u mě v šuplíku. Možná se ještě jednou setkáme a popovídáme si, třeba i s některou portrétovanou osobou,“ slíbil Vácha, který i o vernisáži provedl účastníky svojí expozicí a přidal historky o vzniku toho kterého snímku.

Ředitel knihovny Pavel Kárník navíc naznačil, že se autor do Kolína vrátí s jinou výstavou a v jiných prostorách, a to už v létě. O úvodní slovo na srpnové vernisáži pak požádal držitele titulu Osobnost města Kolína a politika Luboše Dobrovského. „Vaše nabídka mě potěšila. Vážím si nejen Václava Havla, vážím si také pana Váchy a jeho fotografie považuji za výborné. Něco z jeho tvorby znám. Takže pokud se nestane nic mimořádného, jsem připraven toho památného srpnového dne k té Váchově výstavě povědět, co se sluší a patří,“ přečetl v úvodu vernisáže v knihovně její ředitel Pavel Kárník odpověď Luboše Dobrovského. Současná výstava je k vidění až do 13. dubna.