Odměnou za vytrvalost jí bylo naprosto zaplněné Karlovo náměstí zpívající její největší hity sborově s ní, jen když nasadila filmem proslavené Sladké mámení a očekávala společnou choreografii, většina fanoušků sáhla po mobilech a začala natáčet.

Ale sobotní program samozřejmě nebyl jen o této pěvecké legendě, začal už před devátou dopolední společným tanečním vystoupením Tanečního klubu Kocour Modroočko a Základní umělecké školy Františka Kmocha a pokračoval koncerty mládežnických i dospělých dechových orchestrů včetně dalšího zahraničního, polského Orkiestra Deta Gminy Dopiewo.

Ani letos nechyběl pietní akt na kolínském hřbitově, kde zahrála Městská hudba Františka Kmocha a na hrob muzikanta, podle kterého je pojmenovaný nejen festival, položili věnce a květiny zástupci vedení města, organizátorů, několika kapel i Klubu přátel Františka Kmocha. Po těchto oficialitách starosta města Michael Kašpar, jeho zástupci a vedoucí odboru školství, kultury a sportu Petr Kesner dali sami ještě květiny na hroby dalších kolínských dirigentů Jana Vostrčila a Aloise Vlasáka.

Poté, kdy dorazila na Karlovo náměstí poslední kapela v rámci tradičního průvodu městem, přivítal účastníky festivalu starosta Michael Kašpar a společně se svojí zástupkyní Ivetou Mikšíkovou předali dirigentu Městské hudby Františka Kmocha Miloslavu Bulínovi a organizační vedoucí Jitce Křičkové pamětní medaile ke sto padesátému výročí prvního koncertu Kmochovy hudby, ty samozřejmě po koncertu čekaly na všechny muzikanty. Po dvou pustých letech se letošní festivalový ročník těšil velkému zájmu publika.

Nadstandardně zaplněná byla i synagoga, kde program otevřel Akordeonový soubor ZUŠ Kutná Hora a ZUŠ Františka Kmocha Kolín, ale své fanoušky si našly i sefardské písně s keltskou harfou, domácí Neplecha plech kvartet, k tanci vybízející Pražská jidiš kapela či Zalaband se zpěvákem Petrem Konývkou. Téměř beznadějně zaplněný byl chrám svatého Bartoloměje, kde v rámci tradičního Nocturna hrál orchestr Harmonie Šternberk. V sále Na Zámecké, kde před lety bavila právě kapela Františka Kmocha, k tanci vyhrávala Dechová hudba Pernštejnka.

Na Karlově náměstí se po přídavkové Lásko má já stůňu Heleny Vondráčkové a poté, co své zpěvačce Ladě Soukupové a dnes sboristce v týmu Vondráčkové, přinesli na pódium květiny zástupci orchestru z Krnova, střídaly na pódiích česká a moravská dechovka v podání Krajanky Václava Hlaváčka s v Kolíně velice populárním zpěvákem Jiřím Škvárou a dalšími vokalisty a Dechové hudby Bojané z Dolních Bojanovic spojené samozřejmě s klasickou tancovačkou na obou parketech. Ne každý byl ale nachystaný na taneční křepčení, některé fanoušky by možná potěšil ještě další poslechový koncert.

Toho se ti, co vydrželi, dočkali až po půlnoci, když kapela Superhero Killers nadchla speciální úpravou světových hitů. Celý festival byl díky firmě Kopos, která se už před lety rozhodla financovat vstupné, pro návštěvníky zdarma.