Jedny jsou zaměřené na rodiny s dětmi, další na mladé. Existují i festivaly dechové nebo vážné hudby. Jaké open air akce můžete navštívit v blízkém okolí? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

DECHOVKA I BIGBEAT

Takřka za dveřmi je tradiční Kmochův Kolín. Vypukne již příští pátek a vstupné na něj bude letos poprvé, díky sponzorovi, zdarma. Jedním z hlavních taháků letošního programu mělo být vystoupení zesnulé Věry Špinarové. Najít náhradu za úspěšnou zpěvačku nebylo vůbec jednoduché. „Nakonec jsme se dostali k velmi dobré alternativě, kterou by měla být Jana Kirchner," prozradil místostarosta města Kolín Michael Kašpar.

Červenec v Kolíně patří Beat Festu. Festival, který dává šanci také mladým, talentovaným kapelám, se letos rozroste o běžecký štafetový závod Ekiden. Jde o tradiční japonský štafetový závod na 2,5 kilometru pro pětičlenné týmy, připravený bude i malý závod pro děti. Startovné bude dobrovolné a výtěžek poputuje na dobročinné účely.

BROD A SKÁLA

Už počtvrté se sejdou milovníci popové a rockové scény na českobrodské Kutilce. Brod 1995 letos nabídne vystoupení matadorů ze Žlutého psa, stejně jako koncert mladičké Debbie i ojedinělý zážitek v podobě undergrassového Travise O´Neilla z Irska.

O týden později hudbou ožije Kouřim. Kouřimská skála s podtitulem Vzpomínka na Petra Muka láká nejen na hudební program, ale také na dětské putování s pohádkou. Festival po celou dobu existence podporuje město, a to také finančně. Letos se zastupitelé rozhodli investovat do hudební akce 100 tisíc korun. Ty poslouží na úhradu technického zázemí festivalu. „Festival pořádáme společně s městským úřadem a jde o dopředu nahlášenou akci," potvrdil pořadatel Tomáš Washinger, že tento festival nemá potíže s povolením hudební produkce po desáté hodině večerní.

OD MUZIKÁLU K ROCKU

Letní akce na Kolínsku uzavře Plaňanské posvícení. Na jeho návštěvníky čeká spoustu novinek. „Zařídili jsme WiFi pokrytí, stanici pro nabíjení telefonů i živý jukebox," prozradil pořadatel Tomáš Kučera. Podle jeho slov bude nově na festivalu také odpočinková zóna a na milovníky pivního moku čeká zahraniční překvapení. Festival od jeho počátků spolupořádá také městys Plaňany. „Bez jejich pomoci by takto velká akce nebyla možná," přiznal Tomáš Kučera. „Akce je začleněná do akcí městyse již od loňského podzimu, tak můžeme s hudebním programem překročit desátou hodinu i půlnoc," dodal ještě pořadatel. Na festivalu si na své přijdou milovníci muzikálových melodií, stejně jako zastánci rockové muziky.

LÉTO U SOUSEDŮ

Červencový kutnohorský festival experimentální hudby Creepy Teepee je nositelem ceny Vinyla, udělované českými hudebními experty, v kategorii „Událost roku". Letos v květnu zařadil akci britský deník The Guardian mezi pět nejlepších festivalů experimentální hudby na světě.

Další hudební lahůdkou ve městě stříbra je Operní týden, který bude i letos hvězdně obsazen. „Na úvod například zazpívá sopranistka Eva Urbanová," uvedla ředitelka festivalu Karolína Hromádková. Festival vyvrcholí představením Verdiho opery Macbeth ve Vlašském dvoře 30. června. (lma, hak, zkl)

Zdeněk Hejduk patří k Rock for People od jeho začátku

close Ředitel MSD Zdeněk Hejduk info Zdroj: Deník/ Jakub Šťástka zoom_in

Zdeněk Hejduk je s festivalem Rock for People, svázaný od jeho prvního ročníku, z něhož také psal jednu ze svých vůbec prvních novinových reportáží. „Fotografové, kteří jezdili před těmi třiadvaceti let do Českého Brodu, už dnes nejezdí do Hradce Králové a naopak, někteří, co dnes dávají díky moderní digitální technologii okamžitě po koncertu fotky na hradecký festivalový web, tenkrát často ještě nebyli ani na světě," řekl s tím, že je dost možná jediným fotografem, který fotil všechny ročníky tohoto kultovního festivalu.

„Z pohledu fotografů to byly tenkrát zcela jiné časy. Poslední festivalový den jsem ráno odjel z Českého Brodu do Kolína, kde jsem měl už na časnou dopolední hodinu domluvený minilab, a zatímco mi tam dobrá duše Iva vyvolávala desítky filmů a vyjížděla fotografie, já v redakci psal reportáž. Potom jsem jel zpět do Brodu a ve vlaku dával fotografie do alb. V areálu jsem byl za hvězdu, protože už jsem, měl jako jediný, fotky z předešlých dní," vzpomínal fotograf a fanoušek nejen rockové hudby na časy, kdy zkrátka nestačilo vyndat kartu z fotoaparátu a fotky načíst do počítače.

Podobných nostalgických vzpomínek má Zdeněk Hejduk spousty. „I proto se každoročně rád vracím do Hradce Králové, je to pro mě taková dovolená a setkání se starými přáteli," vysvětlil.

„A dvojnásob jsem rád, že kluci z pořádající Ameby opět alespoň na jeden den obnovili festival v Českém Brodě. Není to jen nostalgie, ale stadión na Kutilce a rock k sobě prostě patří," připomněl Hejduk na závěr, že před čtyřmi lety se festival na Kutilku alespoň v malém měřítku vrátil.

Původně šlo o akci k 20. výročí od založení festivalu, z něhož se pomalu, ale jistě začíná stávat nová a velice příjemná tradice.

ANKETA: Čím vás lákají open air festivaly?

Alice Drdová

Na open airech se mi jednoznačně líbí volnost, kterou tam člověk má. Je fajn, když posloucháte muziku se spoustou dalších lidí, ale ještě víc fajn je, když utečete z davu a jdete si sednout s kamarády pod strom, kde si povídáte. Velké plus je samozřejmě nevydýchaný a nezakouřený vzduch, jaký bývá na akcích v klubech a jiných uzavřených prostorech, za teplé letní noci přece nebudeme poslouchat kapely v nějakém sklepě!

Zdeněk Mašín

Na venkovních akcích mám ze všeho nejraději hlavně tu svobodu a volnost. Myslím, že je tam cítit mnohem víc, než u většiny akcí pořádaných pod střechou. Rád zajdu na open air, kde si můžu, samozřejmě kromě poslechu hudby, navíc ještě popovídat popovídat s přáteli a dát si k tomu nějaké to točené pivo. Navíc se venku návštěvníci tak nějak lépe rozprostřou po areálu a je tam většinou volněji. Nemám moc rád akce, kde je spousta lidí.

Míša Roschelová

Ačkoliv už je mi přes třicet let open-airy a letní festivaly, to je prostě moje vášeň. Srdcová záležitost je pro mě zejména festival Rock for People, na který jezdím i poté, co se přestěhoval z Českého Brodu do Hradce Králové. Nejvíce mám ráda tu uvolněnou atmosféru a to, že prakticky pořád zní muzika, která se mi moc líbí. A samozřejmě také pivo, k tomu dobré jídlo a setkání s lidmi, které kolikrát přes celý rok nevidím.