Úplně první akordy na něm vyloudila ve středečním poledni ve zcela zaplněném stanu na Evropa 2 stage českokrumlovská grindcoreová kapela Gutalax s jejich rekvizitami jako je házení toaletního papíru a tančící záchodové budky, dle programu ty poslední tóny měly patřit rapperovi s metalovými vlivy RedZedu, který se nedávno představil i v kolínském městském společenském domě a Lukasovi Ninetyrymu. Mezi tím fanoušky na více jak deseti scénách čekal pestrý, a to nejen hudební, program.

Z festivalu Rock for People 2024 | Video: Zdeněk Hejduk

Historicky nejvíce milovníků hudby dorazilo v pátek večer. Nejdříve na anglické Bring Me The Horizon, kteří připravili set plný nejen hudby, ale i vizuálních efektů a na pódiu postavili patrovou scénu a poté především rock punkové Sum 41, na jejichž strhující výkon stáli fanoušci až daleko na runway vedoucí k další scéně.

K tahounům festivalu patřili pochopitelně elektroničtí The Prodigy, kteří v historii festivalu zahráli již dvakrát, další navrátilci američtí punkeři The Offspring, hvězdní P.O.D., australští tvrdí hoši Parkway Drive, sólový projekt kytaristy Slayer Kerryho Kinga nebo starý dobrý bigbít hrající The Darkness.

Z festivalu Rock for People 2024 | Video: Zdeněk Hejduk

Přestože pořadatelé z agentury Ameba jdou cestou především dovážení světové muziky a nasvícení nových talentů, v seznamu vystupujících nechyběly ani tuzemské formace. Celé dvě hodiny na jednom z hlavních pódií patřily pardubické Vypsané fiXe, která tak oslavila třicáté narozeniny a na hudební večírek si pozvala gratulanty sahající od hokejisty Jiřího Hrdiny či ředitele festivalu Michala Thomese, kteří si s nimi zahráli na kytary každý dvě písničky, až po hudebníky Xaviera Baumaxu, Veroniku „Supici“ Borovkovou ze Tří sester nebo Petra Fialu, frontmana Mňágy & Žďorp. Ta, přestože hrála ve stanu v čase patřícímu na největším pódiu hvězdným Bring Me The Horizon, jej zaplnila a jejich nesmrtelné hořko sladké písničky si zpívali všichni.

Z festivalu Rock for People 2024 | Video: Zdeněk Hejduk

Perfektní atmosférou to žilo třeba i v půl druhé nad ránem v Conference stage, kde PKF Covers přehrávali v komorním složení se smyčci a dechovými nástroji pecky světového rocku a diváci je zpívali s nimi. Nechyběl ani tradiční koncert pro místní seniory, jimž zazpíval Petr Spálený s Miluškou Voborníkovou za doprovodu Apolla Bandu a mladí fanoušci vytvořili takovou atmosféru, že mnohým přítomným vehnala slzy do očí. Ve festivalovém mumraji se neztratili ani regionální hudebníci.

Již několik let funguje táboráková stage, kde u ohně letos bavila rockem i country kolínská kytaristka a zpěvačka Sabina Uxová, coby vítěz soutěže si za slušné fanouškovské podpory zahrála i čáslavská Civilní obrana. Kromě muziky čekaly v programu také besedy, přednášky, výuka tance, cvičení, několik párů se rozhodlo na festivalu uzavřít svatbu, nechyběla letecká show, akrobatické vystoupení členů skupiny La Putika a mnoho dalšího.

Z festivalu Rock for People 2024 | Video: Zdeněk Hejduk

To vše se odehrávalo v absolutně čistém areálu, k čemuž pochopitelně přispívají i zálohované kelímky na všechny nápoje včetně plechovek a nekonečná práce brigádníků. Vzhledem k tomu, že festival vznikl v Českém Brodě, hodně členů realizačního a podpůrného týmu pochází z Kolínska a v Hradci Králové tak tráví originální dovolenou.