Podstatná část z této číslovky se uskutečnila v areálu za kuželnou místní hospody a organizoval ji kytarista, zpěvák a vůdčí osobnost domácí kapely Trampoty Zdeněk „Sosák“ Sosnovec. Před lety akci pořadatelé přemístili do parku ke skautským klubovnám, kde je lepší prostředí i zázemí a organizační taktovku po svém otci převzala jeho dcera Alžběta Kosinová. Navíc letos v lednu Sosák zemřel, takže to byla první Pecka bez jeho fyzické přítomnosti.

O devatenácté hodině tradičně celý program odstartovaly právě country Trampoty, jejich houslista Milan „Čupřina“ Douša celý hudební set uváděl jako téměř jednolitý navazující příběh a kapela i díky jeho houslím a se zpěvačkou Bárou Hölzlovou výborně šlapala.

The Countries je seskupení muzikantů okolo zpěvačky Alžběty Kosinové, které se sejde k vystoupení jen jednou do roka právě u příležitosti tohoto festivalu a jejíž základ tvoří bývalá rocková kapela Alžbětiny Sosny.

I tentokrát muzikanti s Alžbětou a další zpěvačkou Johankou Jeřábkovou sáhli ke světovým hitům, které předělali do country hávu, nechyběl originál Pavlem Bobkem proslavené Veď mě dál, cesto má, ale i Banány z repertoáru Sosen, které rockerům napsal Sosák a při jejímž uvádění se zpěvačce v oku zaleskla slza dojetí i vzpomínky.

I následující folkoví Knezaplacení hráli více převzatých písniček, ale v osobité úpravě pro flétnu, kytary a perkuse, tentokrát bez basisty a písničkami vzdali hold jak letos nedožitým šedesátinám Zuzany Navarové, tak i slunovratu včetně skladby Nevycházej slunce od Pavla Žalmana Lohonky.

Pepa Voda kdysi s Trampotami začínal, pravidelně Pecku moderuje a letos dokonce na pódium přinesl její zvěčnělou dřevěnou podobu, kterou si ještě v časech soutěžní přehlídky po trojitém vítězství domů odvezl písničkář Jirka Němeček.

Také baskytarista Voda z nedaleké Kutné Hory přijel s bluegrassovou kapelou Brzdaři. Sezpívané vícehlasé vokály, často zpívané á cappella i výborné instrumentální výkony nadchly pořád ještě hodně zaplněný a oproti loňsku v příjemných letních teplotách ponořený, areál.

V posledních letech programovou tečku obstarávají hvězdní hosté, letos tato úloha připadla také nedaleko Kutné Hory žijícímu pěveckému bardu Luboši Pospíšilovi a jeho kapele 5 P.

S bubenicí Pájou Táboříkovou, multiinstrumentalistou Ondrou Fenclem, zaskakujícím výborným kytaristou Kubou Červinkou, basistou Martinem Štecem a posíleni ještě o perkusistu se kapela se zpěvákem prošli celou jeho diskografií, od nových písniček jako Tak navštiv bar přes filmem zviditelněnou Krásku v nesnázích až po legendární Doky, vlaky, hlad a boty z repertoáru Flamenga i C&K Vocalu nebo Tenhle vítr jsme měl rád z nesmrtelné Pospíšilovy stejnojmenné debutové desky.

Přestože koncert končil po půlnoci, fanoušci si vytleskali přídavek a poté na prosbu moderátora ještě uklidili pivní sety, na kterých celý večer seděli, takže za pár minut areál vypadal, jako kdyby se tam vůbec žádný festival nekonal. A pořád duchem přítomný Sosák jakoby k tomu spiklenecky pomrkával.