„To nad akcí převzalo záštitu, za což velmi děkujeme," předeslal zakladatel a předseda spolku Bosá turistika David Mrhač. „Náš spolek vede lidi k tomu, aby častěji odložili boty a užili si především v přírodě chůzi na boso. Je to příjemné, ale hlavně také velmi zdravé," shrnul aktivity spolku.

Ten se svou činností začal v roce 2013 a od té doby se z bosé chůze stal poměrně velký trend. Výročí dne vzniku spolku organizátoři využili k uspořádání Dne bosé turistiky právě v Kolíně, ačkoli spolek jako takový pochází z Berouna.

Na akci měli příchozí možnost poslechnout si přednášku a pohovořit s fyzioterapeuty, s kouči pohybu, kteří umí vysvětlit, jak správně chodit, jak se správně obouvat. Malí i velcí návštěvníci si mohli vyrobit bosé sandály, samozřejmě projít se po bosé stezce, která má stimulační účinky. Mnozí vyzkoušeli lechtání chodidel v kládě, což na první pohled vypadalo trochu jako mučící nástroj. „Mnoha lidem je to ale příjemné a samozřejmě hlavně děti si to užívají," popsal David Mrhač. Nechybělo malování nohama a stavění kostek nohama, zkrátka aby noha, celé dny zavřená v botách, pracovala. „Tyto činnosti pomáhají stimulovat chodidlo, aby se klenba správně vyvíjela," vysvětlil David Mrhač.


Pro odvážnější byla možnost vyzkoušet si i chůzi po střepech. Samozřejmě pro potřeby prvního vyzkoušení byla stezka se sklem přizpůsobená, rozhodně z nečněly žádné ostré střepy, po kterých zvládá chodit David Mrhač, který patří k nejznámějším českým glasswalkerům. Takže nakonec po skle s přehledem dokázaly přejít i děti.

„Tomášku, tam néééé!" ozval se nejprve důrazný křik babičky. Jenže znáte vnoučky, jak občas umí babičky „poslouchat". Než stačila udělat pár kroků ke stezce se sklem, chlapec už na ní byl oběma nohama. Úspěšně přešel na druhou stranu a v klidu si to i zopakoval. A nejen on. „Všechno je postavené na jednoduchém principu. Sklo je křehké a lidská kůže elastická. Když na sklo šlápnete celou plochou chodila, sklo praskne a noze se nic nestane," popsal David Mrhač. Pro ty, kteří mají z chůze po skle strach, odešlo tedy z labského břehu jedno poselství - věci, které se nám zdají těžké, ve skutečnosti nemusejí být tak složité. A jak dodal David Mrhač, tak je to i v životě.

„O spoustě věcech říkáme, že to nejde. A když najdeme odvahu je zkusit, zjistíme, že to jde," dodal David Mrhač, který dělá i chůzi po žhavém uhlí. Ta na kolínském Dnu bose turistiky nebyla, ale možná se jí dočkáme při některé další akci spolku Bosá turistika.