Tradičně na festivalu vystupuje řada mládežnických dechových orchestrů, nemálo mladých tváří má ve svých řadách i kolínská Městská hudba Františka Kmocha. Jedním z jejích mladých hráčů je například Kryštof Peterka. Je mu 18 let a na Kmochově Kolínu návštěvníkům ukáže, jak krásně zvládá hru na křídlovku.

„Jako dítě jsem začínal na flétnu v základní umělecké škole v Uhřiněvsi. Moje bývalá třídní učitelka na základní škole mě seznámila se svým manželem, který vyučoval na trumpetu a dříve hrál v Městské hudbě Františka Kmocha v Kolíně. Docházel jsem k němu šest let na výuku a následně jsem do Městské hudby Františka Kmocha nastoupil jako hráč na trumpetu. Před půl rokem jsem přešel na křídlovku,“ popsal Kryštof svou dosavadní hudební cestu s tím.

Nejraději prý hraje filmovou muziku a poslouchá téměř vše. Kromě hry na křídlovku v Městskéhudbě Františka Kmocha hraje ještě na trumpetu v bandu v Kostelci nad Černými lesy.

Ačkoliv není přímo z Kolína, chodí třetím rokem na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře, takže dojíždění na zkoušky kolínského orchestru zvládá bez problému.

Letošní Kmochův Kolín pro něj bude svým způsobem první. „Celkově jsem na Kmochově Kolíně ještě nevystupoval, ale už jsem šel dvakrát průvod s orchestrem. Moc se na festival těším, protože jsem zatím neměl možnost ho zažít kvůli Covidu,“ řekl.

A čeká jej vskutku naplněný víkend. Mladý muzikant začne v sobotu účinkování na kolínském hřbitově při pietním aktu u hrobu Františka Kmocha, pak bude následovat průvod a potom samostatný koncert kolínského orchestru na náměstí. A v neděli si zahraje na monstrkoncertu, kde budou hrát společně s všechny orchestry.