„Mají na sobě několik uniforem a ještě jsou vycpaní, aby působili dojmem opravdovosti, jenom doufáme, že nezmoknou," poodhalil něco ze zákulisí Miroslav Horáček, hlavní organizátor. K vidění byl i samotný Mistr Jan Hus, stejně jako třeba mučící náčiní té doby. Pokud nebylo k dispozici k okukování na zemi u stánku, předváděl je kat Pawouk v praxi na dobrovolnicích přímo v amfiteátru ostrova.

Zde běžel téměř non stop osmihodinový program, který začal v deset hodin dopoledne příchodem krále Václava IV. a postupně se představily dobová hudba, historický tanec i s hořícími pochodněmi, kejklíř bavící publikum nejen svým uměním, ukázky šermířských soubojů, zmíněný kat nebo tanec lazebnic.

Zhruba hodinu a půl po poledni přišel král znovu, tentokrát s plnou parádou, muzikou a dvořany, aby mu nejdříve místostarosta Kolína Tomáš Růžička v doprovodu dcery předal klíče od města a potom s malými obměnami pokračoval program v dopoledním duchu, tentokrát navíc ještě před očima krále, jeho ženy a celého dvora usazeného u stolů.

„Ač se to nezdálo, tak areálem prošlo téměř tisíc lidí, bylo úmorné vedro, takže rodiče s dětmi přišli, prohlédli si, co je zajímalo, koukli se na část programu a zase odešli, takže se takhle hodně vystřídali. Nakonec bouřka přinesla jen asi desetiminutovou přeháňku, což nestálo za řeč. My, jako organizátoři, jsme spokojeni a prostředí i zájem návštěvníků si chválili také účastníci a účinkující," shrnul Miroslav Horáček.

Ten už teď má v hlavě plán na příští Císařský den: „ Rádi bychom se vypravili do doby Rudolfa II. tak, jak ji známe třeba z filmu Císařův pekař," spřádá už nyní.