„Říkal jsem si, že když už tu bude všechno postavené a připravené, je škoda toho nevyužít. Nechceme dělat festival dvoudenní, už jenom proto, že tu není kde stanovat, a tak jsme pozvali kapely zase pro jiné fanoušky,“ shrnul Petr Fořt, hlavní organizátor. A udělal tak radost příznivcům klasického bigbítu.

Program otevřel zpěvák Tony Ducháček s výborně šlapající kapelou Garage a písněmi, které zpívá už několik desítek let jako Má ji má, Táta to chtěl zakázat, Berlin či Virginita. Přídavkové Mochomůrky bíle proslavené Mejlou Hlavsou si zpívali všichni včetně dam čepujících tankové pivo.

Zatímco Garage sledovali fanoušci ještě z uctivější vzdálenost, na hlavní hvězdy už se nahrnuli k bariérám. Pokud se použije slovo legenda, tak Pražský výběr je legendární nejen sám o sobě, ale i každá jeho persona. Vždyť jména jako Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Vilém Čok nebo bubeníci Jiří „Chomáč“ Hrubeš a Klaudius Kryšpín mají za sebou bohaté příběhy, hudební i lidské.

Koncert odpíchli skladbou Airoplan a pak už sázeli jednu pecku za druhou: Pražákům těm je hej, Snaživec, S.O.S. s rozšířeným Soukupovým telefonátem a sloganem: “…prachy jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají…“ Vzhledem k umístění panelu s běžícími svítícími texty za kapelou, si je mohli zpívat všichni s sebou, ale většina přítomných je znala stejně nazpaměť.

„Tuhle skladbu jsme posílali vždycky bolševikům, pak Zemanovi na hrad a teď Putinovi - sláva Ukrajině,“ zburcoval i politik Kocáb davy pod pódiem. Že Pražský výběr není kapelou jen pro vyplešlé máničky v důchodovém věku, dokázalo nejen množství mladých lidí v publiku, ale i dvanáctiletý Jan Novák oblečený coby Kocáb v kožené bundě, s bílými rukavicemi a s kloboučkem křepčící pod pódiem.

Když si jej jeho předobraz všiml, vytáhl chlapce na pódium a dokonce jej nechal zazpívat části písničky. Při skladbě Reminiscence vypadl na pódiu proud. „A už jste zase zakázaný,“ zakřičel někdo z davu, kapela ji pak zahrála znovu jako přídavek.

Tečku za pěkným retro nostalgickým večírkem udělala pečecká kapela Telegraf, která svůj set otevřela několika cover versemi světových hitů, ale pak přešla k vlastním skladbám, a i ty se před půlnoci těšily slušnému zájmu fanoušků.

V sobotu se pak na stejném místě odehraje festival Brod 1995, který už pětadvacet minut po poledni odstartují Aneta & The Soul Uncles a na fanoušky čeká dvanáct kapel včetně Dub Pistols z Velké Británie, Olympiku nebo slovenských Horkýže Slíže.