Přehlídka je od prvopočátku vzpomínkou na zpěváka Petra Muka, který ve starobylé Kouřimi často pobýval. Šlo o oblíbené místo jeho zkoušek na velká turné i posezení s kamarády.

Originální reliéf

Festival proto v pátek večer odstartuje odhalením zpěvákovy pamětní desky. Stane se tak na náměstí na domě č. p. 47. „Reliéf není vlastně na naši zakázku, ale sám ho vymyslel a vyrobil Petrův fanoušek Roman Bryxi, žák sochaře Josefa Nálepy. Není to běžná deska s nápisem typu zde žil, sem jezdil… Je originální, nechte se překvapit,“ naznačil hlavní organizátor Kouřimské skály Tomáš Waschinger.

V Kolíně se na chodníku před obchodním centrem Futurum usídlil roj včel.
Před obchodním centrem v Kolíně se usadil roj včel. Zasahovat museli strážníci

Od 19 hodin se pak zájemci mohou těšit na speciální promítání audiovizuálních dokumentů s názvem Petr Muk zblízka 2022 – Nové jizvy lásky a nejlepší Shalom s písničkami, klipy, vzpomínkami.

Mišík, Dyk i Basiková

Hlavní program přehlídky vypukne v sobotu po 13. hodině v přírodním areálu kouřimských skal. Připraven je dvanáctihodinový blok, který zahájí odpoledním zpíváním a hraním pro děti všeho věku Jaroslav Uhlíř a Štístko a Poupěnka.

V samostatných blocích či jako hosté Petr Muk Bandu se představí Lucie Bílá, Bára Basiková, Petr Kolář, Adam Mišík, Milan Peroutka, Viktor Dyk, kapely Portless, Jerusalem, Covertrio+ ad. Nebude chybět ani blízký spolutvůrce písní a textů Petra Muka Jan Dvořák či dokonce dcera Noemi Muková. Prostor dostanou jako vždy i místní mladí talentovaní umělci ze ZUŠ a mistryně světa v aerobiku Tereza Strejčková.

I se stanovým městečkem

Programem bude provázet moderátor a DJ Martin Hrdinka. Pro děti budou připraveny atrakce jako např. skákací hrad, malování na obličej apod. Pro milovníky kempování bude k dispozici opět stanové městečko a pro gurmány řada dobrot v rámci stánkového prodeje. Pro případ nepřízně počasí budou k dispozici velkokapacitní stany.

Nadšenci z Kolínské řepařské drážky instalují historickou točnu ve stanici v Býchorech.
Foto: Historická točna začne opět fungovat, její stáří je obestřeno tajemstvím

Po velké sobotní zábavě pak na zájemce čeká ještě nedělní snídaně s hudbou Petra Muka od 10 hodin v Zahradě č.p. 9, kde je vstup zdarma.

„Desátý ročník Kouřimské skály vnímám jako uzavření jedné dekády tohoto rodinného festivalu, proto také její „zhmotnění“ v podobě pamětního reliéfu. Po tomto ročníku se ohlédneme zpět, zhodnotíme a uvidíme jak dál,“ shrnul Tomáš Waschinger.