Progam tam začal dvě hodiny po poledni. „K vidění byli samozřejmě šermíři, válečníci, bojovníci a vlastně celý bojový tábor,“ shrnul jeden z organizátorů Jaroslav Štěpán. Nechyběli ale ani doboví řemeslníci jako například kováři nebo hrnčíři.

Připraveny byly hry pro děti a jako vrchol programu pak samotná bitva. „Je to rekonstrukce právě bitvy u Lipan, kde se střetla vojska Panské jednoty a radikálních husitů, táboritů a sirotků na Lipské hoře. Tehdy proti sobě ve vozových hradbách stáli dva rovnocenní protivníci, přičemž nikdo netušil, jak celá záležitost skončí,“ popisoval Jaroslav Štěpán.

Rekonstrukce částí bitvy se tentokrát zúčastnilo přibližně sto padesát bojovníků. Byly mezi nimi skupiny z Českého Brodu, Prahy nebo i Slezska.

Na ty se k mohyle letos přijelo podívat kolem tisícovky návštěvníků.

Už v pátek ale několik desítek lidí sledovalo rekonstrukci dobývání Českého Brodu. „V předvečer bitvy u Lipan Panská jednota neúspěšně obléhala Český Brod,“ připomněl historická fakta Jaroslav Štěpán.

Brodský hejtman Jan Anděl zvaný Čert tehdy hradby města ubránil společně s asi čtyřmi stovkami občanů. „Bránili hradby tak skvěle, že mnohem silnější vojsko Panské jednoty město nedobilo a odtáhlo na Lipskou horu,“ řekl Štěpán.

Tam se pak střetli se sirotky a tábority. „Vzhledem k tomu, že vyhrála Panská jednota, tak se změnily dějiny ve prospěch katolíků a těch umírněných husitů,“ popisoval historii Jaroslav Štěpán.

Páteční obléhání Českého Brodu a průvod městem ovlivnil vytrvalý hustý déšť, přesto si jej mnoho lidí nenechalo ujít. Počasí strašilo organizátory také při samotné sobotní bitvě. „Nakonec bylo příjemně podmrakem,“ pochvaloval si Štěpán.

Martin Šnajdr