Roman Šulc se do Libanonu vypravil přibližně před rokem a strávil tam čtrnáct dní.
Po zemích Blízkého východu začal cestovat až po teroristických útocích v New Yorku. Prý proto, aby si sám zjistil, jaké je tam situace a kde je pravda. „Asi dvakrát nám cestu do Libanonu překazila válka,“ řekl Šulc
Když ale do Libanonu konečně dorazil, byl nadšený. „Překvapilo nás, že Libanon je země hornatá, zelená a kupodivu tam nejsou pouště, na což jsme byli ze zemí v okolí zvyklí,“ rozpovídal se. Než odletěl, tak si Libanon podle svých slov představoval úplně jinak, než jaký skutečně poznal.
Místní obyvatelé jsou prý velmi pracovití. „Válka se tam stále opakuje, vždy tam někdo přiletí, hodí jim tam bomby a oni to musí strašně rychle dát zase dohromady,“ vypíchl. „Stala se tam spousta nepravostí,“ doplnil. Sám se byl podívat třeba v koncentračním táboře, kde Izraelci věznili Libanonce, kteří bojovali proti okupaci Jižního Libanonu.
Obyčejní občané prý ale válečníky nejsou. „Žijí tam vedle sebe muslimské a křesťanské vesnice a rozhodně na sebe bomby neházejí,“ popsal.
Lidé jsou podle něj velmi vstřícní a připraveni kdykoliv pomoci. Libanonské Ministerstvo turistiky a kultury mu dokonce vystavilo glejt, který usnadňoval vstup do památek.
Návštěvníci besedy mohli díky krátkému filmu nahlédnout také do libanonského salónu Blanky Matragi. „Navštívili jsme ji v jejím salónu a viděli jsme ji i s jejími švadlenami,“ vyprávěl Roman Šulc. Blanka Matragi je podle něj jako sopka, která je neustále před výbuchem. „Je z ní cítit ohromná energie,“ popsal návrhářku.
Málokdo před besedou také věděl, že libanonské víno je prý jedno z nejlepších vín na světě. „Ochutnali jsme jich několik a moc nám chutnalo,“ vzpomněl Roman Šulc. „Libanonské víno je třeba oproti tomu moravskému daleko sladší a jemnější,“ přirovnával.
Imaginární putování po jedné z nejmenších zemí Blízkého východu trvalo v Českém Brodě téměř dvě hodiny a Roman Šulc kromě vyprávění o své cestě zodpovídal i dotazy návštěvníků.
Martin Šnajdr