Jak postupně gradovala jména muzikantů, přibývalo fanoušků, někteří pak využili možnost zakoupit si finančně výhodnou permanentu na všechny tři akce. Po Romanu Dragounovi a Ivan Hlas Triu se do posledního místa zaplněné synagoze, do níž pořadatel prodával nakonec i vstupenky k stání na galerii, poslední červnovou středu představilo další hudební trio – zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku Michal Prokop, houslista Jan Hrubý a kytarista Luboš Andršt.

Večer zahájil Jiří Linka „školením" publika reagujícím na úřední kontrolu z minulého koncertu a pak přípitek hudebníků se starostou města Vítem Rakušanem, jeho zástupcem Janem Pospíšilem a ředitelem Městské knihovny, pod něhož spadá i správa synagogy, Pavlem Kárníkem. Ten také v úvodu druhé půle přítomné seznámil se stručnou historií synagogy. Tolik oficiality, pak už netradiční koncertní sál ovládla hudba. A hudba především, přestože Michal Prokop zpívá texty básníků, převážně pak Pavla Šruta, v tomto složení na texty příliš místa nezbývá. Jde tu především o improvizaci, jamování a vzájemnou radost z muziky.

První polovina koncertu v podstatě kopírovala vydanou live desku Unplugged Prokop, Andršt, Hrubý trvající téměř hodinu a zaznamenávající pouhých osm písniček. „Hrajeme spolu dlouho, ale poměrně zřídka," vtipkoval v úvodu Prokop a vzápětí uvedl dvě písně, Rain a Miss July. Následující hitovka Bitva o Karlův most je z textařské dílny Pavla Šruta zhudebněná právě Janem Hrubým, ovšem tady natažená na dlouhé minuty vzájemnými odpovídačkami kytary Luboše Andršta a houslí Honzy Hrubého a nadšeně aplaudovaná posluchači. Do další orchestrálky se vešel i motiv z Janáčka, do blues zase zabrousil klasický kousek Hoochie Coochie Man či Boom Boom J.L. Hookera. „Byli jsme teď společně před dvěma týdny na festivalu bluesové hudby v Chicagu a jeho organizátora jsme přivezli na pražský festival United Island," přidal Prokop perličku o domácí přehlídce, která se kvůli povodním stěhovala z tradičních ostrovů do parku Ladronka a již organizuje Prokopův dlouholetý manažer.

Došlo i na další hit Blues o spolykaných slovech, text Jiřího Žáčka zhudebněný přímo Michalem Prokopem, ale i do bigbítu Lubošem Andrštem přetavený lidový folklór Dobrú noc. V hledišti se tradičně sešla pestrá společnost, vedle komunálních politiků a jejich partnerek zasedly do lavic i máničky od Vodvárků, pravidelní návštěvníci všech kulturních akcí, několik dam v důchodovém věku a dokonce chvíli i londýnský rabín Andrew Goldstein. Všichni nadšeně aplaudovali nejen na konci písniček, ale i po každém sólu, v závěru jich i několik povstalo. Oslava muzikantství v podání špičkových hudebníků, kteří svým uměním vzbuzují údiv i úctu. Kdo by však chtěl slyšet písničky ze dvou perfektních posledních desek Michala Prokopa či další skladby z jeho repertoáru, bude si muset zajít na koncert s celou kapelou Framus Five, kde samozřejmě Hrubý i Andršt hrají rovněž svůj muzikantský prim.

Zdeněk Hejduk