Markéta Havlíčková, architektka (Českobroďák SNK)
close info Zdroj: archiv Markéty Havlíčkové zoom_in Markéta Havlíčková (Českobroďák SNK).
Pohled na léta neudržované koupaliště byl bolestný. Již dlouho chátralo. Když bylo městem rozhodnuto o jeho zavezení, chtěli jsme tento prostor přeměnit ve sportoviště dostupné široké veřejnosti. Naši zastupitelé se usilovně angažovali v pracovní skupině k realizaci tohoto sportoviště. Město však postupovalo jinak… Je však velký dluh města, že nezačalo již dříve hledat náhradní řešení koupání pro své obyvatele. Ti se musí spolehnout na své zázemí či dojíždět za jinými zdroji. Zastupitelé Českobroďáka SNK navrhovali prověření možnosti biotopu v Pivovarském rybníku, což bylo na zastupitelstvu 9. 2. 2022 schváleno. Taktéž jsme navrhovali podniknout přípravu pro možné umístění menšího krytého bazénu v areálu bývalého cukrovaru, což je velmi dobře dostupná lokalita hromadnou dopravou. Schváleno zastupiteli 17. 4. 2019. Bohužel stále čekáme…
Václav Hájek, pracující senior (ANO 2011 a nezávislí kandidáti)
close info Zdroj: archiv Václava Hájka zoom_in Václav Hájek (ANO 2011 a nezávislí kandidáti).
Současné a už mnohaleté vedení města tvrdí, že udělalo dobře, když dalo koupaliště zasypat, protože na rekonstrukci a provoz podle nových standardů by město nemělo. Netuším, zda toto tvrzení má pravdu. Pouze pokud za tento prostor město získá pozemek hřiště u horní školy, pak by to smysl mělo. Co se týká přeměny Pivovarského rybníka, i tady si nejsem jist, že je to správná cesta. Pokud to nebude nákladné, pak jako prozatímní řešení bych to dokázal pochopit. Nový bazén s celoročním provozem by měl být součástí nové obytné zóny u nádraží a tam bych směřoval pozornost nového zastupitelstva. Český Brod by měl takové zařízení vlastnit a také je provozovat. Bylo by to občany, a nejen Českého Brodu, ale i školami jistě hojně využíváno. Letošní volby mohou konečně přinést tolik potřebnou změnu vedení. Naši kandidáti budou pro to, aby v našem městě bazén byl co nejdříve.
Libor Žofka, tajemník hnutí Přísaha, OSVČ (Přísaha a Nezávislí)
close info Zdroj: archiv Libora Žofky zoom_in Libor Žofka (Přísaha a Nezávislí).
Vzhledem k tomu, v jakém stavu koupaliště bylo, by se jednalo o stavbu nového koupaliště v původních prostorách, které by neumožnilo výstavbu moderního koupaliště s patřičným zázemím a parkováním. Do koupaliště město neinvestovalo několik desetiletí. Z výše uvedeného hlediska bylo racionálnější staré koupaliště zasypat. Diskuze kolem koupaliště se vedou léta a padají argumenty pro a proti. V současné době se diskuze posunula k úpravě Pivovarského rybníku na biotopové koupaliště. Z mého pohledu je to jen částečné řešení. Pivovarský rybník a přilehlé okolí si zaslouží revitalizaci. Rybník se musí odbahnit, upravit stavidla, sanovat břehy apod. Dovedu si v rámci revitalizace představit posezení na terase s molem s možností vstupu do rybníku. Podobně je upraven Požární rybník v Běchovicích. Pivovarský rybník ale nemůže nahradit plnohodnotné koupaliště, po kterém českobrodští dlouho volají. Jestliže máme ambici vybudovat město s deseti tisíci obyvateli, je nasnadě, že je žádoucí vybudovat nejenom koupaliště, ale i krytý bazén a ten propojit s venkovním koupalištěm. V krytém bazénu může probíhat i povinná školní výuka v plavání. V současné době musí žáci dojíždět do bazénu v Čelákovicích. Spojení krytého bazénu s koupalištěm je výhodné i z hlediska spolufinancování.
Tomáš Klinecký, místostarosta, advokát (TOP 09, společná kandidátka Lepší Brod)
close info Zdroj: Deník/Jana Martinková zoom_in Tomáš Klinecký, místostarosta, advokát (TOP 09, společná kandidátka Lepší Brod).
Osud koupaliště mě opravdu mrzí. Zavezení torza bazénu a srovnání terénu bylo ale bohužel nevyhnutelné. Je nutné říct, že v době, kdy se město stalo vlastníkem koupaliště, tedy v roce 2007, se již jednalo o ruinu. Město však veřejné koupaliště potřebuje a jsou tři možnosti nebo jejich kombinace: letní koupaliště na jiném místě, koupací biotop nebo krytý bazén. Jako rychlé řešení se nabízí úprava některého z rybníků. V majetku města je Pivovarský, jehož odbahnění a opravy máme vyprojektované a počítá se s úpravou na biotop. V rámci připravované výstavby v bývalém cukrovaru po developerovi požadujeme, aby vymezil pozemky pro kryté sportoviště. Tím by v budoucnu mohl být plavecký bazén případně i s venkovním bazénem. Chceme, aby pozemky byly převedeny městu. Druhou lokalitou, jež pro bazén či koupaliště přichází v úvahu, je pozemek liblické střední školy, o jehož převodu městu jednáme se Středočeským krajem. Bazén je ale velmi nákladnou investicí a podstatné jsou i navazující provozní náklady. Obojí je zatím pro sedmitisícový Český Brod obtížně dosažitelné i vzhledem k dalším plánovaným investicím. Dojde-li však v příštích letech k nárůstu počtu obyvatel o několik tisíc, vyššímu výběru daní a zvýšení celkové kupní síly Broďáků, bude výstavba bazénu již reálná. I pro město by ale bylo nejvýhodnější, pokud by se investice i následného provozu ujal soukromý investor podobně jako například v Říčanech.