Letitou klasikou v kolínských komunálních volbách je hnutí Kolíňáci, do voleb jde i letos. Vede jej někdejší místostarosta, nyní ředitel Ceropu Jan Pospíšil, na druhé příčce kandidátní listiny je učitel a trenér Jiří Tuček, na třetí senátor Pavel Kárník.

Ten má na konkurenční kandidátce ANO jmenovce, synovce, ministerského radu Karla Kárníka na druhé pozici. Lídrem hnutí je letos v Kolíně spolumajitel cestovní kanceláře, prezident profesní asociace Roman Škrabánek, trojkou je lékařka Dita Mlynářová. Lídra kolínského ANO z předchozích voleb Martina Hermana tentokrát voliči na hlasovacím lístku nenajdou. Už v druhé polovině letošního května odstoupil z osobních a pracovních důvodů i z funkce zastupitele.

I Lucie Vondráčková

Pokud bychom se podívali na kandidáty z pohledu věku, nejmladším bude v Kolíně osmnáctiletý pracovník security Filip Brix na 19. příčce Pirátů. Ty vede obchodní manažer Svatopluk Boček, na dvojce je pedagog a programátor Martin Kokeš, na trojku Piráti dosadili odborného romského referenta Cyrila Kokyho.

Ilustrační foto.
Kdo chce na radnici? V Kolíně zabojuje devět subjektů, chybí sociální demokracie

Naopak nejstaršího kandidáta má na své listině Volba pro Kolín, pětaosmdesátiletého důchodce Miroslava Loumana na 20. pozici. Volbu vede do voleb stejně jako v roce 2018 lídr Tomáš Růžička, bývalý místostarosta, dnes zastupitel a vedoucí pracovník ve veřejné správě. Na druhé příčce je lékař Lukáš Wagenknecht, trojku má také lékař, primář Endoskopického centra Petr Volšanský. Mezi kandidáty Volby pro Kolín najdeme i známé jméno - Lucii Vondráčkovou. Nikoli ale dvaačtyřicetiletou zpěvačku, nýbrž shodou okolností stejně starou zdravotní sestru.

Kandidátka s jediným jménem

Stejného lídra jako v předchozích komunálních volbách má také KSČM - stavebního inženýra Martina Škorpíka. Na druhou pozici kandidátky strana postavila majitele společnosti Petra Kvíze, na třetí příčce je Pavlína Hladíková - OSVČ v oblasti organizační a administrativní činnosti.

Společně jdou do kolínských voleb ODS a TOP 09. Lídrem je živnostník a včelař Martin Smetana (ODS), na dvojce kandiduje logistic manager Petr Šotola (ODS), na trojce projektová manažerka MŠMT, učitelka angličtiny Kateřina Chlumská (TOP 09).

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Novinkou ve volbách je letos Platforma pro Kolín s podporou hnutí Přísaha, kterou vede daňový poradce, středoškolský učitel, lesní inženýr Martin Němec, na druhé příčce je vedoucí pracovnice v sociálních službách Dominika Zvolenská, na třetí podnikatel Tomáš Finger.

Jediného kandidáta, tedy kandidátku, má v Kolíně sdružení Zvíře není věc. Kandiduje designerka, ochránkyně přírody, výtvarnice a scénáristka v jedné osobě Helena Ociepková.