Koaliční smlouva určila poměry, ve kterých bude nové vedení města pracovat. „Stejně jako před čtyřmi lety jsme se zavázali vydat do konce ledna programové prohlášení rady, co bychom do roku 2026 chtěli realizovat. Půjde o průnik programů našich tří sdružení, na kterém se do té doby shodneme. Většinou se nám povedlo vydat prohlášení o něco dříve, takže k tomu může dojít zhruba na přelomu roku,“ potvrdil starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Ustavující zasedání zastupitelstva je naplánováno na pondělí 17. října od 15 hodin. U termínu teď záleží už jen na tom, jestli nedojde k napadení výsledku voleb u soudu, lhůta k podání stížností je do pátku do 16 hodin.

Z volebního štábu Změny pro Kolín v kavárně Tradice 1894 v centru města. Na snímku vpravo starosta města Michael Kašpar.
Změna si pohoršila. Starosta to přičítá nespokojenosti s inflací, cenami energií

Na ustavujícím zasedání se bude volit starosta a místostarostové, radní, členové finančního a kontrolního výbor a také oddávající, protože ti musí být zmocněni zastupitelstvem.

A kdo je tedy navržen do vedení města a městské rady? V Kolíně asi nic překvapivého, na pozici starosty počítá návrh opět s Michaelem Kašparem, jako místostarostové je opět navržena stávající dvojice, Iveta Mikšíková a Michal Najbrt (oba Změna pro Kolín). Do rady města jsou za Změnu pro Kolín navrženi ještě Filip Šádek, Pavlína Havlíková, Kateřina Zoubková a Eliška Pácaltová. Za Kolíňáky Jan Pospíšil a za Volbu pro Kolín Tomáš Růžička.

Michal Najbrt.
Celostátní politika se přenesla do komunálu, říká místostarosta Michal Najbrt

Jan Pospíšil při podpisu koaliční smlouvy poděkoval Volbě pro Kolín za vyrovnaný a napínavý volební soubor. „Koaliční smlouva vychází z té, která byla uzavřena v roce 2018, je prakticky identická. Jsem přesvědčen, že všechno bude fungovat, jak má, a bude to ku prospěchu města,“ řekl Pospíšil.

„Voliči vyhodnotili uplynulé volební období a dali jasně najevo, jak chtějí, aby město pokračovalo dále,“ shrnul Tomáš Růžička. „Pokračujeme v duchu, v jakém jsme dosud pracovali, a věřím, že to město Kolín ocení,“ poznamenal.

Volební speciál Kolínského deníku najdete ZDE.