Tiskovina, která se ve městě objevila krátce před minulými volbami do zastupitelstva, kritizovala tehdejšího starostu Rakušana, aniž bylo zřejmé, kdo za jejím vydáním stojí. Až později vyšlo najevo, že vydání objednal právě Herman – a tisk i distribuci zaplatil pod cizím jménem. Dokonce si v bance kvůli těmto úhradám založil účet pojmenovaný Havlíček (na samotném letáku se však žádné jméno neobjevilo).

Následně Herman vysvětloval, že cítil potřebu předat dál informace, o nichž byl přesvědčen, že by se měly dostat k lidem – avšak současně si nepřál, aby tyto aktivita byla spojována s kolínskou organizací ANO.

Odhalení vydavatele „letáků pod cizím jménem“ vyvolalo bouři na kolínské politické scéně, s celokrajskými i celorepublikovými přesahy, zejména v roce 2019. Rozruch ale ještě neutichl: když Rakušan kauzu připomněl v Poslanecké sněmovně, Herman se ohradil proti slovům o „lživém a pomlouvačném letáku“. Trvá na tom, že za před čtyřmi roky zveřejněnými informacemi si nadále stojí.

I za tím, že tehdy bylo správné připomenout, že Rakušan v jeden čas zastával současně pozice starosty města, statutárního náměstka hejtmanky kraje, prvního místopředsedy hnutí STAN a poslance Parlamentu ČR s členstvím v řadě výborů i podvýborů – a to všechno postavit do kontrastu s mediálním vyjádřením někdejšího kolínského starosty z roku 2014: „Kdybych začal uvažovat o vstupu do vysoké politiky, tak to je cesta k tomu, abych byl špatným starostou.“

Herman, který si už v minulosti posteskl, že všichni řešili jen vydavatele letáku a nikdo se pořádně nezabýval tím, co v něm bylo napsáno, rázně odmítá, že by tohle sdělení bylo možno považovat za pomluvu: „Že by tedy spíš než to, co bylo v letáku, vadilo, že se Vít Rakušan zachoval v naprostém rozporu s tím, co sám hlásal?“ A Herman trvá na tom, že za pomluvu ani lež nelze označit ani zmínku o platech plynoucích ze současně zastávaných funkcí.

Odmítá i zpochybňování informace o údajné ztrátě, která měla vzniknout „krocením dluhu“ města – přičemž v té souvislosti odkazuje na tabulku vytvořenou šéfem finančního odboru městského úřadu a na rozbor nejmenovaného finančního analytika; prý někoho přímo z Kolína. Mimo jiné v souvislosti se snížením zadlužení města zmiňuje i údajné přisvojování si cizích zásluh…

Rakušan, který je nyní předsedou STAN a ministrem vnitra, však ze svého vyjádření o Hermanovi neustupuje ani o píď. „V anonymně šířeném letáku o mně lhal – a lhal i o tom, kdo je autorem letáku; překvapuje mě, že se k té své ostudě znovu vyjadřuje,“ sdělil Deníku.

A Rakušan odmítá i další Hermanovo vyjádření, kdy nepřipouští polemiku. „Pokud jde o snížení zadlužení Kolína, za mě mluví čísla – a stabilizace financování Kolína teď pokračuje pod vedením mého nástupce Michaela Kašpara,“ ocenil vlastní činnost i svého stranického kolegu z řad týmu STAN.

Volební speciál na Kolínsku si můžete přečíst ZDE.