Omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti je prodlouženo a bude platit nejméně do 11. dubna 2020 do 6:00 hodin ráno.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Bezplatná infolinka 1212
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

JE POVINNÉ NOSIT OCHRANU NOSU A ÚST

Ode dne 19. března se všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének. Výjimka o nenošení ochrany se vztahuje na děti do dvou let věku a řidiče osobního vozidla, který je ve voze sám.

KOLÍN MÁ VLASTNÍ ROUŠKOMAT

Ve vstupní hale kolínské polikliniky ve Smetanově ulici je nyní instalován rouškomat. Automat je naplněn jednotlivě zabalenými rouškami i s návodem jak se o roušku starat. Cena jedné roušky je 30 Kč a veškerý výtěžek z prodeje půjde na charitativní účely – konkrétně pro Domácí hospic Srdcem, z. ú. Budova polikliniky je otevřena od pondělí do pátku od 6 do 22 hodin. V automatu je možné si vybrat design roušky. Při placení stačí navolit dvě velká písmena, která jsou pod každou přihrádkou roušky. V rámci jedné transakce je možné koupit vždy jen jednu roušku. Pro nákup více roušek je potřeba vždy transakci, vhození mincí a výběr roušky, zopakovat.

JAK PEČOVAT O ROUŠKU

- Zbytečně se roušky nedotýkejte
- Zavlhlou roušku co nejdříve vyměňte za čistou. Tu nasazujte nejlépe čistýma rukama
- Roušku dezinfikujte každý den, například ji vyvařte v hrnci 5-10 minut, vyčistěte pomocí páry po dobu 5-10 minut, nebo ji vyperte na 90 stupňů (odděleně od dalšího prádla)

JAK NAKLÁDAT S JEDNORÁZOVOU ROUŠKOU PO POUŽITÍ

1. Použité roušky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější.
2. Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané.
3. Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do černé popelnice (na směsný komunální odpad).
4. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností.
5. Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

JAK SI UDRŽET PSYCHICKOU POHODU

Ústav psychologie a psychosomatiky Masarykovy univerzity přináší několik základních psychologických doporučení ve stavu nouze.
- Každý v dnešní době může prožívat úzkost, frustraci, bezradnost či vztek. Všechny tyto projevy jsou normální a je potřeba je přijmout.
 - Můžete zkusit aktivně pracovat na svém klidu a dobré náladě. Sdílejte s přáteli a rodinou veselé a dobré zprávy, pobavte se u dobrého filmu či knížky, hrajte hry.
- Snažte se místo hledání viníka být nápomocní ostatním.
- Občas je dobré dát si pauzu od médií a zpráv. Informace budou k nalezení i za několik hodin. Zkuste se věnovat i jiným tématům, než je koronavirus.
- I během karantény nebo pobytu doma je dobré mít stanovený režim.
- Nevyužívejte aktuálního uzavření doma k řešení rodinných problémů, pokud to potřebujete, izolujte se na chvíli i od ostatních členů v domácnosti v jiném pokoji.
- I děti vnímají neklidnou situaci. Vysvětlete jim, co se děje.
Plné znění textu včetně rad, jak si pomoci ve vážnější úzkosti, najdete ZDE.

ZDRAVOTNICTVÍ

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus, najdete ZDE.

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

ÚŘEDNÍ HODINY MĚSTSKÝCH ÚŘADŮ

Kolín
- Mětský úřad je pro veřejnost otevřen pouze v pondělí mezi 8:00 a 11:00 a ve středu mezi 13:00 a 16:00.
- Vstup umožněn pouze jednotlivě.
- Primárně jsou ke komunikaci určeny bezkontaktní prostředky jako elektrincká komunikace, datová schránka nebo telefony. Infolinky jsou 321 748 223 a 321 748 224.

Týnec nad Labem
- Městský úřad je pro veřejnost otevřen jen v pondělí a středu mezi 14:00 a 17:00.
- Mimo tuto dobu budou informace poskytnuty na telelefonech 321 781 100, 321 781 508, nebo e-mailu info@tynecnadlabem.cz.

Pečky
- Městský úřad je pro veřejnost otevřen jen v pondělí mezi 8:00 a 11:00 a ve středu mezi 14:00 a 17:00.
- Pro komunikaci jsou připraveny také datová schránka, e-podatelna nebo telefonická ústředna 321 785 051. Zaměstnanci městského úřadu budou k dispozici na telefonních linkách nebo prostřednictvím elektronické komunikace.

Kostelec nad Černými lesy
- Úřad je pro veřejnost úplně uzavřen. Záležitosti, které musí být řešeny osobně, budou pracovníci městského úřadu vyřizovat po předchozí telefonické domluvě.
- Od 30. března do odvolání provoz podatelny a pokladny, v návaznosti na provoz ostatních odborů, úřední hodiny: pondělí 8:00-11:00, středa 13:00-16:00.
- Návštěvníci městského úřadu budou při vstupu do budovy evidováni.

Český Brod
- Městský úřad je pro veřejnost otevřen jen v pondělí a středu mezi 8:00 a 11:00.

Zásmuky
- Městský úřad je pro veřejnost otevřen v úřední dny pondělí a středa od 8:00 do 11:00. Mimo tento vymezený čas bude úřad pro veřejnost uzavřen.

BOJÍTE SE KONCE PLATNOSTI SVÝCH DOKLADŮ?

- Pokud vám skončila doba platnosti občanského průkazu či cestovního pasu po 1. březnu, můžete je i nadále na územi ČR používat k prokázání totožnosti. Pokud vlastníte alespoň jeden platný doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz), prokazujte se v první řadě jím.
- Pokud vám skončila platnost řidičského průkazu během nouzového stavu, můžete na území ČR po dobu nouzového stavu řídit motorové vozidlo pro příslušnou skupinu motorového vozidla.

NYNÍ MOHOU O OŠETŘOVNÉ ŽÁDAT TAKÉ OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) na hlavní činnost, která na základě mimořádného opatření vlády ČR proti šíření infekce COVID-19 nemůže vykonávat svoji podnikatelskou činnost z důvodu péče o dítě do 13 let, nezaopatřené dítě do 26 let závislé na pomoci jiné osoby nebo osobu která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je závislá na pomoci jiné osoby, může žádat o přiznání ošetřovného. Další informace a formulář žádosti najdete ZDE.

STRAVOVÁNÍ

Seznam provozovatelů restauračních zařízení v Kolíně, kteří zajišťují rozvoz jídel, najdete ZDE.

Rozvoz obědů městem Kouřim
Rozvoz obědů od města v jednorázových obalech. V případě potřeby ohledně dovážky obědů mohou všichni zájemci kontaktovat paní Hanu Kyselovou na tel. č.: 724 147 595. Obědy si mohou objednat i lidé, kteří nevyužívají pečovatelskou službu. Cena jednoho oběda i s jednorázovým obalem je 52,- Kč, cena za dovoz 10,- Kč (pro seniory se zavedenou pečovatelskou službou 46,- Kč + donáška 10,- Kč). Platby za obědy městu Kouřim se v měsících březnu a dubnu budou uskutečňovat pouze bezhotovostně. Platební údaje - číslo účtu: 19-0003425151/0100; variabilní symbol: 435012

OBCE I SPOLKY POMÁHAJÍ

Kolín: Pomoc seniorům, osobám zdravotně postiženým, samoživitelům v nouzi a dalším potřebným občanům Kolína s nákupem základních potravin, hygienických potřeb a drogistického zboží, vyzvednutím léků či péčí o blízkou osobu. Telefon: 721 952 438.
Dvě lípy před Městským úřadem Kolín posloužily jako „Rouškovník“. Šňůry mezi stromy slouží pro vzkazy či obrázky pro ty, kteří všem pomáhají, tedy záchranářům, dobrovolníkům, švadlenám a dalším. Na šňůry jsou pravidelně doplňovány roušky, které šijí dobrovolnice. Slouží všem, kdo je potřebují. Občané si zde mohou vzít roušku nebo naopak nějaké pověsit.
Město založilo transparentní účet 6957372/0800, kam je možné jakoukoliv finanční částkou přispět na náklady spojené s krizovou situací.
Terénní programy v regionu MAS Zálabí: kontakt 720 992 124 a 733 738 347 mezi 9:00 a 17:00. Nabízí pomoc s pochůzkami, plánováním financí v případě finančních obtíží a obstaráváním potravin z potravinové pomoci i prostý rozhovor potřebuje-li si někdo jen popovídat nebo se svěřit.

Kostelec nad Černými lesy: Město vyzývá občany, aby k sobě byli ohleduplní a pomáhali si. Také zveřejnilo telefonní čísla, kam se mohou občané obrátit:
Sociální práce p. Müllerová: 311240905, 703606863, - individuální pomoc
Městská policie: 602487355
Místostarosta: 605296520
Starostka: 602527324
Tajemnice MÚ: 311240913, 721659455

Český Brod: Město pověřilo strážníky městské policie, aby pomáhali starším osobám a osamělým lidem zajistit nákup s donáškou do domu. Telefonní kontakt: 736 675 756,  dobrovolnici@cesbrod.cz. Zájemce by si měl připravit seznam zboží, které potřebuje a společně s hotovostí je předat strážníkovi, následně mu bude dle dohody doručen nákup. Nyní strážníci také rozdávají roušky. Roznáškovou službu lze využit i k výpůjčce knih z Městské
knihovny. Objednávky na telefonu 720 443 332 nebo mail knihovna@knihovnacbrod.cz.
Město zveřejnilo seznam důležitých kontaktů: ZDE

Kouřim: Rádi bychom podali pomocnou ruku těm, kteří to v této nelehké době potřebují. Zvláště lidem v povinné karanténě a seniorům, a to s dovozem obědů a nákupů. Pokud potřebujete naši pomoc, zavolejte, prosím, na telefonní číslo paní starostky 602 683 555. V případě, že někdo z občanů nemá roušku, může zavolat taktéž na telefoní číslo paní starostky. Venčení pejsků pro nejohroženější skupiny obyvatel nabízí Junák Kouřim – telefon Roman Kubelka 775 337 787.

Cerhenice: Úřad městyse zabezpečí nákup základních potravin a léků pro seniory a nemocné spoluobčany. V případě, že máte zájem o tuto službu, kontaktuje starostu Marka Semeráda na čísle 605 283 808.

Pečky: Prostřednictvím dobrovolníků nabízí město pomoc starším spoluobčanům se zajištěním nákupu nebo pochůzek. Nabízíme možnost zaslání e-receptu na číslo městské krizové linky 607 439 577 s následnou donáškou léků.
Místní hasiči zajišťují distribuci dezinfekce v množství 1 lahvička na 1 byt.

Týnec nad Labem: Město Týnec nad Labem, po dobu vyhlášeného stavu nouze, nabízí seniorům nad 70 let možnost zajištění základního nákupu potravin, léků a pomoci při zvládání základních životních potřeb. Tato služba bude poskytnuta seniorům, kteří nemají možnost požádat o nákup své rodinné příslušníky, příbuzné apod. Komunikace pro objednání nákupu bude pouze telefonická na číslech 321 781 326, 737 555 517, 777 869 055 nebo e-mailem pecovatelska_sluzba@tynecnadlabem.cz a to vždy od 7 do 10 hodin.

Poříčany: Obec nabízí možnost zajištění nákupu základních potravin, domácích potřeb a léků. Pomoc bude poskytovat lidem, kteří nemají možnost zajistit si nákupy sami, a jsou buď umístěni v karanténě, mají zdravotní omezení nebo patří do věkové skupiny 70+. V případě nákupu léků na recept je třeba dohodnout se s ošetřujícím lékařem, aby byl e-recept zaslán na telefonní číslo 775 763 801. Nákupy budou probíhat v pondělí, středu a pátek, vaši objednávku (seznam) je třeba zavolat předcházející den, nejpozději do 11 hodin (pro pondělní nákup prosím volejte v pátek). Telefonní číslo pro zájemce o tuto službu je 775 763 801. Nákup bude dovezen do domu oproti platbě v hotovosti nebo jinou cestou, dle domluvy.

Velký Osek: Senioři ve věku nad 60 let, kteří nemají jinou možnost, jak pořídit léky pro svou potřebu, se můžou obrátit na obecní úřad.

Starý Kolín: Pokud máte zájem o zprostředkování dovozu jídla nebo nákupu potravin kontaktujte obecní úřad. Toto opatření směřuje pro věkovou skupinu občanů 70+ a invalidní. Zároveň nabízíme pomoc s nákupem nejnutnějších potravin, léků a hygienických potřeb. Nabídka platí pro ty, kteří nemají možnost požádat o tuto službu své blízké či známé. Telefonní čísla: obecní úřad – 321 764 109, 733 797 730, starosta – 603 547 266.

Vrátkov: Lidé, kterým nemá kdo nakoupit, mohou kontaktovat dobrovolníka obce na čísle 727 938 968.

Zásmuky: Pečovatelská služba po dohodě na čísle 321 796 112 nebo 602 628 580, nebo na e-mailu pecovatelky.zasmuky@seznam.cz poskytuje dovoz obědů a rozvoz knih z městské knihovny pro čtenáře dle jejich telefonické žádosti, které přijímá vedoucí městské knihovny na tel. čísle 321 796 234. Dovoz obědů, rozvoz léků a rozvoz knih je občanům poskytován zdarma. Pokud občané ještě nesehnali žádnou ochranu obličeje, mohou volat na telefonní číslo paní starostky 722 935 001. Podle požadavku jim roušky během víkendu, ze zásob ušitých dobrovolnicemi, osobně doveze.

OBCHODY VYHRADILY ČAS JEN PRO SENIORY

Od 19. března vláda zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin všem osobám mimo seniory nad 65 let, a to v čase od 8 do 10 hodin. Výjimku mají majitelé a zaměstnanci prodejny.

CHCETE TAKÉ POMÁHAT?

Většina obcí nabízí seniorům pomoc. Chcete-li se stát dobrovolníkem, zavolejte na obecní úřad a zeptejte se, jak byste mohli pomoci.

Kolín: Dobrovolníci se mohou hlásit na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví na MěÚ v Kolíně. Telefon: 321 748 259, e-mail: socialni.odbor@mukolin.cz. Pro pomoc s výrobou a distribucí roušek se mohou dobrovolníci ozvat paní Jiřině Holubové na telefon 321 748 215.

Kouřim: Dobrovolníci se mohou ozvat na telefonní číslo paní starostky 602 683 555. Město nadále prosí o látky, tkalouny a gumy pro dobrovolníky, kteří šijí roušky. Kdo může věnovat, ať kontaktuje paní starostku na stejném čísle.

Zásmuky: Město dává dohromady dobrovolníky schopné ušít roušky. Kontakt: 774 925 959.

Kostelec nad Černými lesy: Dobrovolníci se mohou hlásit na e-mailu ivana.mullerova@kostelecncl.cz.

POŠTA

- Od 19. 3. mají všechny pošty omezeny hodiny pro veřejnost maximálně do 16.00 hod. a s účinností od 21. 3. je zrušen na všech pobočkách víkendový provoz.
- Od středy 25. 3. budou doporučené zásilky doručovány standardním způsobem, tzn. že nebudou ukládány automaticky na pobočkách.
- Od pondělí 23. 3. jsou pobočky otevřeny do 9:00 pouze pro seniory.
- Od 2. dubna bude Česká pošta vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý. Tedy buď doručením na adresu, nebo uložením na pobočce.

VZDĚLÁVÁNÍ

Pltforma Booko je nyní na celý jeden měsíc zdarma. Čtenáři si tak mohou užít půjčování knih i během doby, kdy jsou knihovny zavřeny. Zde je návod, jak akci využít:
1. Registrujte a přihlaste se na https://booko.cz/muj-ucet.
2. Pak zadejte kód DETY-LNKM-USJS-XLPB do políčka „Aktivační kód:“ a klikněte na „POUŽÍT KÓD“.
3. Stáhněte aplikaci Booko na Google Play (pro zařízení s Androidem) nebo v AppStoru (pro zařízení Apple).
4. V aplikaci v tabletu nebo mobilu se přihlaste stejným účtem jako na webu.

Na webu Knihovny proti viru mohou nadšení čtenáři i studenti připravující se na maturitu nalézt v elektronické podobě mnohé z oblíbených knih pro volný čas i povinnou četbu. Navíc web nabízí odkazy na další poučné stránky či pořady.

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní:
Koncert Katapult Nostalgia (Městské divadlo Kolín), náhradní termín je v jednání, pravděpododobně červen
- Přísně tajné, aneb za vším hledej ženu, (KD Svět, Český Brod), náhradní termín 9. 6.
- Ataka Jany Koubkové (KD Svět Český Brod), vstupné se vrací v Infocentru
- Nosáčkova dobrodružství (KD Svět Český Brod), zrušeno bez náhrady
- Všechna promítání Kina 99 v Kolíně, vstupenky zakoupené online budou vráceny v plné výši online na účet, ze kterého kupující prováděl platbu; u vstupenek zakoupených na pokladně hotově nebo platební kartou budou peníze po předložení vstupenky vráceny na hlavní pokladně v hotovosti (otevírací časy lze zjistit ZDE)

Společenské:
- Maturitní ples Střední školy multimediálních studií (MSD Kolín)
- Rybářský ples (MSD Kolín), vstupenky lze vrátit na místě zakoupení
- Ples oblastní nemocnice Kolín (MSD Kolín), vstupenky lze vrátit do 20. března
- Sokolský ples (Sokolovna Český Brod)

Sportovní:
- Pečecká desítka (Pečky)

DOPRAVA

Od 21. března platí rozhodnutí Krizového štábu Středočeského kraje, podle kterého nebudou v nočních hodinách po 22:30 jezdit autobusy integrované dopravy. V platnosti zůstává rozhodnutí o prázdninovém tarifu na autobusových meziměstských linkách a zrušení školních autobusů.

Od pondělí 30. března jsou omezené některé spoje na linkách MHD v Kolíně. Konkrétně se úpravy jízdních řádů týkají linek číslo 1, 2 a 3, a to pouze v pracovní dny. V omezeném provozu linky jezdí minimálně jednou za hodinu.

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

Lidl
- Standardní otevírací doba

Kaufland
- Standardní otevírací doba

Penny Market
- Denně 7:00-20:00

Billa
- Po-So 7:00-20:00
- Ne 8:00-20:00

Tesco
- Kolín: denně 6:00-22:00
- Pečky: denně 7:00-20:00

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Nezapomínejte ani na dezinfekci povrchů v automobilu. Dezinfikovány by měly být nejvytíženější povrchy. Volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky, madla nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu, páčky pod volantem (směrovky a stěrače), ovládání tempomatu, loketní opěrka, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnějšku vozu nebo třeba madlo zavazadlového prostoru. Tyto zásady platí dvojnásob pro řidiče vozů taxi a další řidiče, kteří přepravují pasažéry. A čím vůz dezinfikovat? Proti koronaviru zabírá nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. Další rady naleznete například ZDE.

Koronavirus v Česku